Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi

Bir firmanın aynı alanda faaliyet gösteren benzer firmalardan ayırt edilmesini sağlayan isim veya işaretlere marka adı verilmektedir. Bir markanın, onaylanmasına ise markanın tescil edilmesi denmektedir. Türkiye’de marka tescil başvurusu yapılan kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Bu kuruma yapılan başvurular olumlu sonuçlandığında markanız tescil edilmiş olur. Marka tescili günümüzde bütün profesyonel firmalar için son derece önemli bir konudur.  Marka tescilinin kabul edilmesi için belirlenmiş bazı kriterler vardır. Bunlar arasından en önemlisi markada kullanmak istediğiniz ismin daha başka bir kişi veya kurum tarafından tescil edilmemiş olmasıdır. Aynı şekilde, yüksek düzeydeki benzerlik de marka tescilinin olumsuz sonuçlanmasına neden olan durumların başında gelmektedir.  Bu gibi durumların önüne geçmek için, başvuru yapılmadan önce marka araştırması yapılması faydalı olacaktır. Bu arama, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden online şekilde yapılabilmektedir. Eğer bu arama sonucunda aynı isimde veya çok benzer isimde bir firma çıkmışsa marka tescili başvurusunun olumsuz sonuçlanması muhtemeldir. Fakat bu sonuçların doğru analizi için profesyonellik de gerekmektedir.  Patent firmaları olarak bilinen ve marka-patent başvurularında size vekillik eden firmalardan destek aldığınızda, marka adı arama sonuçları daha doğru şekilde yorumalanacaktır. Ayrıca, bu alanda uzman olan kişiler, tescil sorgulama sürecinde markaların tescil edilip edilmeme ihtimalini de daha iyi kestirebileceklerinden, atılması gereken adımları belirleyecek ve olumlu gerçekleşme ihtimali daha yüksek bir şekilde başvuru yapacaktır. Marka olmanın önemli adımlarından birisi de markanın kendisine ait bir logosunun olmasıdır. Eğer bensersiz tasarıma sahip bir logo bulabilirsiniz, logo tescil işlemini de markanızın tescili için başvurduğunuzda onaylatabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Yapılır

Endüstriyel tasarım tescil başvurusunun kabul edilmesi için de marka tescil sürecinde olduğu gibi bir süreç işlemektedir. Aynı markanızın ismi gibi, logonuzun da diğer logolara benzemeyen bir yapıda olması gerekir. Tasarım tescil için başvurunuzun kabul edilip edilmemesinde en önemli etmen budur. Logo tescil başvuruları da aynı marka tescil başvuruları gibi Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılmaktadır.  Logo Tescil işleminin aşamaları şu şekilde ilerlemektedir. Endüstriyel tasarımının tescili konusunda, şahıs ya da kuruluş adına başvuru yapıyor oluşunuza bağlı olarak gerekli olan evraklar değişmektedir. Şahıs adına başvuru yaparken ihtiyacınız olan evraklar, başvuru yapan şahsın nüfus cüzdanının fotokopisi, logo olarak belirlenen tasarımın bir örneği ve imza ve kaşe barındıran bir vekaletnamedir.

Kuruluş İçin Logo Tescili

Kuruluş adına logo başvurusu yapılması için gerekli olan evraklar ise biraz daha kapsamlıdır. Yine nüfus cüzdanı sureti gerekli olmakla birlikte, logo için başvuru yapan kuruluşa ait vergi levhasının fotokopisi,  yetkili imza sirkusü Nüshası, şahıs başvurularında olduğu gibi yine başvuruya tabi olan logonun bir örneği ve yine imza ve kaşe bulunan bir vekaletname gereklidir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Su Sebili Temizliği

Su Sebil Temizliği insan sağlığının etkili şekilde korunabilmesi ve sağlıklı temiz tüketilebilir suya erişim sağlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir