El Yapımı Ağaç-Ahşap Torna Makinesi Yapımı(Homemade)

tarafından
266
El Yapımı Ağaç-Ahşap Torna Makinesi Yapımı(Homemade)

Merhaba arkadaşlar,

Torna Makinamızın 2. versinyonu yapıldı görmek için tıklayınız.

Bu yazımda sizlere el yapımı ahşap torna makinesini ve yapılışını anlatacağım.

Öncelikle ahşap torna makinesi ne işe yarıyor onu anlatmak istiyorum.

Ahşap torna makinesi 5000 veya üstü yüksek devirlerde dönen motora ahşabın monte edilip aynı hızda döndürülerek keskin bir metal ile şekil verilmesine yarıyor.

Genellikle sehpa ayakları,merdiven korkulukları, mas ayakları, kaşık, tesbih,sopa vs gibi ürünlerin yapılmasında son derece kullanışlı bir alettir.

Piyasada çok fazla çeşidi bulunmakla beraber sanayi tipi olmayıp ufak işlerde kullanılanlarda 350 tl civarında.

Eğer elinizden biraz beceri işleri geliyorsa neredeyse 0 maaliyetle bu makineyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Öncelikle gerekli malzemeler;

Yüksek devirlere çıkabilen motor( ben mutfak robotunun motorunu kullandım. En az 5000 devir/dk)

Mandren(matkap ucu veya aynası)

Uzun civata,

iki adet çelik mil,

Kesilmiş ve silinmiş 90*50*10 mm ebatlarında kayın ağacı

Ve diğer vida,çivi vb ürünler.

Makinenin tasarımı tamamen bana ait olup doğaçlama bir çalışma sonucu ortaya çıkmıştır.

Burada yazdığım malzemeler benim makinemde işe yarıyor. Sizin yapacağınız makinede illaki aynısı olacak diye bir durum yok. Kendi tasarımınıza göre malzemeler değişir.

Ben motor olarak mutfak robotunun motorunu kullandım. Motorun devrini direk alıp aktardım devir düşürücüye gerek duymadım. Küçük ahşapları torna  ettiğim için çok zorlanmadı. Ama bana göre 1/5 devir düşürme ile 10 cm kalınlığında bir ağacı kolaylıkla torna edebilirsiniz.

Civatayı kızak sisteminde motorun ucunun tam karşısına gelen kısımda ileri geri hareketlerinde kullandım ve gerekli mesafeyi ayarladığımda ayrıca bir kilit mekanizmasına gerekte olmuyor. Civatayı döndermedikçe oynamıyor.

Civatanın ucuna çark yerleştirdim (Printerdan alınma) ve motora bağladım. İleri geri devresi ile düğmeye bastıkça otomatik olarak ileri geri gidiyor.

Civataya destek amaçlı iki adet mil var. Yine printerdan alınma malzemeler. Bunlarda orta kısımda bulunan motorun karşılığı olan yere destek amaçlı bulunuyor.

Aslında civata ve miller aynı mesafede olacaktı. Ufak bir hesap hatası ile civata diğer mile daha yakın durdu. Ama çalışmada sıkıntı yok.

Bu arada şu anda motorun ucunda başka bir matkap ucu bulunuyor. Ben bunu yerine otomatik sıkmalı mandren monte edeceğim. Bu şekilde torna edeceğim ağacı daha güveli ve sıkı şekilde kontrol etmiş olurum.Motor ucunun karşısına gelen kısım resimlerde görünmüyor. Modifiye için sökmüştüm. Orada aslında ayarlanabilir civata vardı. Onun yerine kullanılmayan küçük bir motor yerleştireceğim. Daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Yapmak isteyen arkadaşlara kesinlikle yardımcı olurum. Önemli olan heves ve beceri.

Ben makineyi ilk yaptığımda deneme amaçlı bir kaç şey yapmıştım resimlerde görülüyor.En kısa sürede videoda ekliyorum.

 

Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi Ahşap Torna Makinesi