El Temizliği İçin Etkili İpuçları

Sadece salgın hastalıkların yaygın olduğu zamanlarda değil, hemen hemen hayatımızın her noktasında “el temizliği” son derece önemli. Ancak, Covid19 Salgını sonrası el temizliği, el dezenfektanı kullanımı gibi konular daha sık gündeme gelmeye ve herkes tarafından daha ciddi bir şekilde ele alınmaya başlandı. Kolonya, el dezenfektanı, kullan – at eldiven kullanmak, ellerinizin temiz kalması için gerekli. Ancak hiç bir el dezenfektanı iyi yıkanmamış bir eli tamamen mikroplardan arındıramaz. Belki de bu yüzden hayatımızda basit bir rutin olan “el yıkamanın” önemine bir kez daha değinmek ve el temizliği için etkili ipuçları listesi yapmayı uygun gördük.

Ellerinizi Yıkamak Neden Önemli? 

CDC yani “Cental Of Desiase Control” (Salgın Hastalık Merkezi) tarafından yapılan araştırmalar, etkili ve sık el yıkamanın SARS-CoV2 (Korona) gibi virüs salgınlarına ek olarak aynı zamanda solunum ve sindirim sistemi enfeksiyonlarını da %23 ile %48  oranında engelliyor. Bu yüzden “elleri yıkamak” ve bunu “etkili” bir şekilde yapmak, salgın hastalık ve Korona’ ya karşı alabileceğiniz en önemli tedbirler arasında. Peki etkili bir el yıkama nasıl yapılmalı? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyanın hemen her ülkesindeki insanlar için bir tavsiyeler listesi sundu. 

El Yıkama Süresine Dikkat Edin 

Yapılan araştırmalar, insanların el yıkamak için yeterince vakit ayırmadığını gösteriyor. Normalde (virüs salgınlarının gerçekleşmediği zamanlarda) kredi kartınız, kağıt banknotlarınız veya klavyenizle uzun vakit geçiriyorsanız, ellerinizi sıklıkla yıkamanız gerekiyordu. Aynı durum, toplu taşıma araçlarının kullanıldığı süreçler için de geçerliydi. Ancak günümüzde dünya üzerinde eski yöntem el temizliği ihmal ediliyormuş gibi görünüyor. Hem rutin hem de ayrılan zaman olarak. 

İdeal el yıkama süresi, 20 – 30 saniyeyi bulmalı ve ellerinizi ıslatmak kadar, sabun ile köpürtmek te sizin için oldukça önemli olmalı. Sevdiğiniz bir tekerleme veya şarkıyı el yıkama sürecinde söylerseniz, ideal süreyi tutturmanız mümkündür. 

Özellikle tuvaletten çıkarken ellerinizi 20 – 30 saniye süre ile yıkarsanız, sadece kendinize değil, çevrenizdekilere de büyük oranda faydanız dokunmuş olur. Aynı titizliği el dezenfektanı kullanmak konusunda da gösterirseniz, Kovid 19 ve benzeri salgınlara karşı koruma sağlamış olursunuz. 

Ellerinizi Akan Su İle Yıkayın

Özellikle Türk ve Müslüman Kültüründe “su” ile temizlenmenin önemini bilmeyen yoktur. Dini ve kültürel hassasiyetlere konu gelmişken, el dezenfektanı içinde bulunan alkolü temizlik amacıyla kullanmakta bir sakınca olmadığını da pek çok otorite belirtmiştir. Konumuza dönecek olursak; kültürel olarak bizim için “su” ile temizlenmek önemlidir. Ancak, suyun akış halinde olması gerekir. Durgun su, bakteri veya mikroplara ev sahipliği yapabilir. Bu nedenle “akan su” ile ellerinizi yıkamak son derece önemli. 

Bileklerinizi İhmal Etmeyin 

El yıkarken ya da el dezenfektanı kullanırken ihmal edilen el kısımlarının başında bilekler geliyor. Bilgisayar klavye veya faresi kullanırken türlü yüzeylere temas eden bileklerimiz, özellikle pandemi sürecinde bir tür saldırı altındadır denebilir. Bu yüzden ellerinizi yıkarken kesinlikle el bileklerinizi ihmal etmeyin. 

Sabunu Ve Köpürtmeyi İhmal Etmeyin 

COVİD-19 salgını ile öne çıkan ve hayatımızın her alanında kendisini gösteren temizlik ürünlerinden bir diğeri de antibakteriyel sıvı sabundur. Özellikle umumi tuvaletlerde karşımıza çıkan sıvı sabunlar veya klasik sabunlar; hangisini kullandığınızın bir önemi yok. Etkili bir şekilde ellerinizi temizleyebilmeniz için yapmanız gereken şey; ellerinizin her kısmını (tırnaklarınız ve el parmakları arasını) bol sabunla köpürtmektir. Sabun ve su,el dezenfektanı ürünlerinden sonra en etkili üçüncü dezenfektan olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Umumi Tuvaletler, Kapı Kolları, Ulaşım Araçları… 

Kağıt banknotların, COVİD-19 ve benzeri pek çok mantar, virüs, mikrop ve bakteri için riskli bir nesne olduğu biliniyor. Ancak gün içinde elden ele dolaşan kağıt banknotlar kadar tehlikeli olan alanlar, ellerinizi yıkamayı mecburi hale getirebilir. 

Kapı kolları, umumi tuvaletler, yemekhane ve restoranlar (yemek yemeden önce ve sonra), toplu ulaşım araçları, şehir mobilyaları (oturma bankları, otobüs durakları vs.), bilgisayarlar, kağıt paralar mantar, bakteri, virüs ve mikropların üremesi için en uygun ortamların başında geliyor. COVİD-19 süresince, özellikle halka açık alanlarda “el dezenfektanı” furyası kendisini gösterdi. Ancak kendi evinizde de el temizliğine gereken özeni göstermeniz gerekiyor. Bu arada yemeklerin öncesi ve sonrasında da ellerinizi yıkamayı unutmayın. 

Kağıt Havlu Mu Yoksa Kurutma Cihazı Mı?

Özellikle halka açık alanlarda, el yıkama sonrası kullanılan kurutma cihazlarının ağız kısımlarında da zararlı patojenlere (hastalık yapan veya yayan mikroorganizmalar) rastlandı. Uzmanlara göre, ellerinizi yıkadıktan sonra kurutma için kağıt havlu kullanmak çok daha ideal bir kurutma yöntemi. 

Benzer bir durum el dezenfektanı için de geçerli. El dezenfektanı kullandıktan sonra ellerinizi silmeyin ve alkol oranı yüksek karışımın kendi kendine kurumasını bekleyin. Böylece alkol, elinizdeki zararlı kimyasalların ölmesine neden olacaktır. 

Kaliteli Bir El Dezenfektanı Arıyorsanız…

Pandemi sürecinde kaliteli ve uygun bir şekilde üretilmiş bir el dezenfektanı bulmak ve bu ürünü güvenilir bir şekilde sipariş etmek, sizler için ciddi bir sorun olabilir. Bu sorunun üstesinden ucuzagidiyor.com sitesi ile gelebilir, kendiniz veya sevdikleriniz için uygun, kaliteli ve etkili bir el dezenfektanı siparişi verebilirsiniz. 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Su Sebili Temizliği

Su Sebil Temizliği insan sağlığının etkili şekilde korunabilmesi ve sağlıklı temiz tüketilebilir suya erişim sağlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir