en zehirli yılanlar

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere dünyanın en zehirli 10 yılan türü hakkında sizlere bilgiler sunacağız. Bilindiği üzere hayvanlar aleminin en ürkütücü sürüngenlerinden biri de yılanlardır. Birçoğumuzun adından dahi ürkebildiği yılanların ayrıca kendi türleri arasında oldukça tehlikeli ve oldukça zehirli bazı türleri de bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi dünyanın en zehirli 10 yılan türü hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

İşte Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü;

Taipan yılanı;

  • Dünyanın en tehlikeli ve en zehirli yılan türünden biri taipan yılanıdır. Uzunluğunun ortalama olarak 2,5 metreye ulaşabildiği taipan yılanı dünyada en fazla Avusturalya ülkesinde yaşamaktadır. Dolaysıyla ana vatanı Avusturalya olan bu yılan türünün en belirgin özelliği yalnızca tek bir ısıkta 44 insanı öldürebilecek zehire sahip olmasıdır.

Mavi bongar yılanı;

  • Hindistan ülkesinde yaşayan mavi bongar yılanı da dünyanın en zehirli 10 yılanı arasında bulunmaktadır. Boyunun ortalama olarak 1 metreye ulaşabildiği mavi bongar yılanı tek bir ısırığı ile 11 insanı öldürebilecek zehir potansiyeline sahiptir.

Kaplan yılanı;

  • İsmini sıklıkla duyabildiğimiz kaplan yılanı 2 metrelik boy uzunluğu ile ayrıca en uzun yılan türleri arasında bulunmaktadır. Dünyanın en zehirli 10 yılan türü arasında bulunan kaplan yılanı salgıladığı ölümcül zehiri ile tek bir ısıkta 8 insanın ölümüne neden olabilmektedir.

Ölüm adderi;

  • İsmini pek duymadığımız bu yılan türünün de dünyanın en zehirli 10 yılan türü arasında bulunduğu bilinmektedir. Ana vatanı Avusturalya olan ölüm adderinin belirgin özelliklerinden biri yalnızca tek bir ısırığı ile 4 insanın ve yaklaşık olarak da 8 bin farenin ölümüne neden olabilmesidir.

Kahverengi yılan;

  • Ana vatanı Avusturalya ülkesi olan kahve rengi yılan türünün de dünyanın en tehlikeli ve en zehirli yılanlarından olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de bulunabilen kahve rengi yılan türü ölümcül zehiri ile tek bir ısırıkta 4 insanın hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Kara mamba yılanı;

  • Özellikle belgesel programlarında ismini sıklıkla duyabildiğimiz kara mamba yılanı dünyanın en zehirli 10 yılan türü arasında yer alması ve yer aldığı güzergahta araçların geçişi sırasında araçlardaki insanlara saldırması ile de bilinen bir yılan türüdür. Boy uzunluğunun 4 metreye ulaşabildiği kara mamba yılanı tek bir ısırık ile 4 insanın ölümüne neden olabilecek bir zehire sahiptir.

Russell engereği;

  • Engerekli bir yapısı bulunan bu yılan türünün de dünyanın en zehirli 10 yılan türü arasında bulunduğu bilinmektedir. Genellikle uysal ve sakin bir görünüme sahip olan russell engereği rahatsız edilmediği sürece pek saldırgan olmamaktadır. Fakat bünyesinde taşıdığı ölümcül zehiri sayesinde yalnızca tek bir ısırığı ile 4 insanın ve 7 bin farenin ölümüne neden olabilmektedir.

Engerek yılanı;

  • Yapı itibariyle russell engereğine benzeyen engerek yılanının da ülkemizde özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde görüldüğü bilinmektedir. Dünyanın en zehirli 10 yılan türü arasında bulunan engerek yılanı özellikle Kuzey Afrika ve Ekvator Bölgesinde yaşamaktadır. Engerek yılanının belirgin özelliği ise tek bir ısırığı sayesinde 2 insanın öldürebilecek zehire sahip olmasıdır.

Çengel burunlu deniz yılanı;

  • Burun yapısının çengelimsi bir yapıda olması nedeniyle çengel burunlu deniz yılanı adını alan bu yılan türünün de oldukça tehlikeli ve zehirli olduğu bilinmektedir. Zehirlediği avların solunum yetmezliğine bağlı hayatını kaybetmesi bu yılanın oldukça güçlü bir zehire sahip olduğunu göstermektedir. Çengel burunlu deniz yılanı sahip olduğu ölümcül zehiri sayesinde tek bir ısırık ile 2 bin farenin ölümüne neden olabilmektedir.

Sessiz çıngıraklı yılan;

  • Uzunluğunun ortalama olarak 3 metreye ulaşabildiği sessiz çıngıraklı yılan ayrıca Güney Amerika ormanlarının da en tehlikeli yılanı olarak bilinmektedir. Sessiz bir şekilde hareket etmesi ile tanınan bu yılan türü tek bir ısırığında 1 insanı ve 1600 fareyi öldürebilecek zehire sahiptir.

Dünyanın en zehirli 10 yılan türünden sessiz çıngıraklı yılan hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra dünyanın en zehirli 10 yılan türü hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Hakkında: hbilgic

Ayrıca Kontrol Et

Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir