dana yanağında parmentier tarifi

Dana Yanağı Parmentier Tarifi

Zuhal Topal İle Sofrada programında yapıldığı gününde çok beğenilen ve on puana layık görülen bir yemeği paylaşacağız bugün sizlerle. Evinizde ağırladığınız misafirleriniz için sizleri çok uğraştırmadan masanızın baş tacı olacak. Buyurun dana yanağı parmentier nasıl yapılır beraber adım adım bakalım.

Dana yanağı parmentier yemeğimiz altı kişilik olup hazırlanma süresi yaklaşık olarak bir saattir.

Malzemeler

-1,5 kilo Pöç veya 1 kilo dana kuşbaşı veya 1 kilo antrikot kuşbaşı alabilirsiniz.

-1 orta boy soğan

-7-8 diş sarımsak

-Defne Yaprağı

-Tuz

-Karabiber

-1 yemek kaşığı tereyağı

Püre İçin Malzemeler

– 5 tane patates

-1 paket krema

-Tuz

Dana Yanağı Parmentier Yemeği Yapımı

10 puan alınan yemeğin tavsiyelerine baktığımızda et olarak pöç eti kullanıldığını görüyoruz. Pöç eti, dananın kuyruğunda bulunan et olarak bilinmektedir. Etimizi düdüklüye ekliyoruz, yanına bütün soğanı parçalamadan araya atılacak çizgiler ile birbirinden ayırıyoruz. Soğanı ve sarımsağı ekledikten sonra bir tatlı kaşığı tuz ve karabiberi de ekliyoruz. Etin koku yapmaması için beş adet defne yaprağını üzerine koyuyoruz. Etin üzerini biraz geçecek kadar suyumuzu ekliyoruz. Ocağımızın orta gözüne koyduğumuz düdüklümüzde kırk, kırk beş dakika kadar pişiriyoruz.

Parmentierin asıl anlamı olan patates püresine geldi sıra. Patateslerimizin kabuklarını soyup dört parçaya bölerek haşlamaya bırakıyoruz. Patateslerimiz haşlandıktan sonra içerisindeki suyu döküyoruz. Ve patateslerimizi yeni bir kaba alıyoruz. Patateslerimizin içine bir paket krema ekliyoruz. Eğer isterseniz püremize muskat da ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış olan bir adım. Tatlanmasına yetecek kadar tuzu ekledikten sonra patateslerimizi ezmeye başlıyoruz. Bütün malzemeler homojen şekilde dağılana kadar ezmeye devam ediyoruz. Daha sonrasında püremizi kapaklı bir kapta dinlenmeye bırakıyoruz.

Etlerimiz piştikten sonra on dakika kadar soğumaya bırakıyoruz. Etlerimiz soğuduktan sonra kemiklerinden ayırıyor ve tiftik dediğimiz parçalama yöntemiyle küçültüyoruz. Bu işlemi bir tava üzerinde yaparsanız kavurma işlemi sırasında yeni bir kaba geçme ihtiyacı oluşmaz. Etlerimizi tiftikleyip tavada tereyağı ile kavuruyoruz. Kavurma işlemi sırasında etimize tuz ve karabiberi ekliyoruz. Etimiz kavrulunca onu diğer ocağa geçirip beklemeye alıyoruz.

Patates püremizi krema torbasına alıyoruz. Etlerimizi sunum yapacağımız kaba aldıktan sonra krema torbasındaki patates püremiz ile üzerini süslüyoruz. Küçük küçük kurdele gibi şekiller yapıyoruz. Patates püremizle süsledikten sonra dana yanağı parmentierimizi fırına atıyoruz. Biraz püremizin kızarmasını sağlıyoruz. Fırınımızın derecesini iki yüz olarak ayarlıyoruz. Nihayet yemeğimizin yapımı bitti. Artık afiyetle yemek kaldı. Emeklerinize sağlık…

Hakkında: hbilgic

Ayrıca Kontrol Et

tiramisu keki tarifi

Evde Çok Pratik Tiramisu Yapımı(Tiramisu keki tarifi)

Tatlı sevmeyen çok az insan vardır. Pek çoğumuzun dışarda en severek yediği tatlılardan biri de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir