Daire İçin Kalorifer Sistemi Nasıl Olmalı

tarafından
340
Daire İçin Kalorifer Sistemi Nasıl Olmalı

Merhabalar,

Günümüzde oturulan bütün daire ve özel mülklerde ısınma yöntemi olarak doğal gazlı ve petekli sistem kullanılmaktadır.

Sistemden kısaca bahsetmek gerekirse şu şekilde; Kombide kıvrımlı borular içerisinde geçen su alt kısımda doğal gazın yanmasıyla oluşan alev ile ısınıp sıcaklığı dağıtmak üzere kalorifer borularına, oradan da en önemli bölüm olan peteklere gidiyor.

Burada kalorifer boru sistemi ve petek sistemi nasıl olmalıdır ki ısı kaybı olmasın ve en iyi derecede ısıdan faydalanalım.

Eski tip sistemlerde kombiden çıkan sıcak boru, petekleri dolana dolana gidip en son soğuk kısımdan geri kombiye dönüyor.

Buradaki sıkıntı kombiden çıkan ilk sıcak su örneğin önce mutfağa, salona odaya vs gidiyordu, doğal olarakta petek ne kadar ilerideyse sıcak suyun derecesi de o kadar azalıyordu. Doğal olarak ısıdan en iyi verimi elde edemiyorduk ve peteğe sıcak su gitme orunu oluyordu.

Bunun çaresi yok mu var tabiki; Eğer uç noktalarda peteklere sıcak su gitmiyorsa; kombiden sonra ilk peteğin vanasını bir kısım kısıyoruz, daha sonra petekler ilerledikçe bu kısma içini arttırıyoruz. Yani ilk petekte 1/5 çevirdiğimiz vanayı, 2. petekte 1/4 çeviriyoruz. Son petekde de 1/3 çeviriyoruz. Buradaki maksat sıcak suyun uzaktaki peteklere de gitmesini sağlamak ve ısınmak.Ancak bu kadar uğraşmaya hiç gerek yok. Yeni nesil tesisat döşemelerinde peteklere gelen sıcak su, kombiden çıkan ana vanaya bağlı direk bir hortumla yani ayrı bir hat ile peteğe geliyor. Buda kombiden çıkan sıcak suyun aynı derecede tüm peteklere gitmesini sağlıyor.

Kombi Petek ve Kalorifer

Kombi Petek ve Kalorifer

Burada şöyle bir avantajda var her peteğe ayrı bir boru gittiği için evin tabanından geçen sıcak su borusu arttığı için alttan ısınma gibi bir durumda olacaktır.

Yani daire için kalorifer sistemi nasıl olmalı sorusunun tek cevabı: Kombiden her peteğe ayrı ayrı sıcak su borusunun gitmesi gerekiyor.

Ancak Isı yalıtımı yaptırmayı asla ihmal etmeyin.

Benim şahsi görüşüm , şimdilerin yeni ısı yalıtım malzemesi Keçeyi Denemeniz.