css nedir nasıl kullanılır

CSS Nedir ve Nasıl Kullanılır

css nedir nasıl kullanılır
css nedir nasıl kullanılır

CSS nedir?

Css, web sayfalarının görünümleri üzerinde değişiklikler ve farklı özellikler atamaya yarayan bir tanım dosyasıdır.

Web sitenizin yazı fontunu,yazı rengini,resim görünümlerini vs değiştirmek istiyorsanız Css dosyasında bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

Html yapısında her sayfa için ayrı ayrı etiketler kullanmak gerekirken Css Kullanımında birkaç css kodu ile tüm sayfanın dizaynı ile ilgili değişiklikleri yapabilirsiniz.

Örneğin web sitenizde bir yazı yazıyorsunuz altına kaynak linki ekliyorsunuz.Ziyaretçilerin bu kaynağı tıkladığında veya üzerine geldiğinde linkin renginin değişmesini istiyorsanız css kodlarından yardım almanız gerekecektir.

Temel olarak web sitesinde bulunan  yazı renklerini, fontlarını vb özellikleri tek tek düzenlemek yerine tek bir css yardımıyla istediğiniz renge fonta veya diğer özelliklere çevirebilmenizi sağlamaktır.

Css Kullanarak Html’inin yapamayacağı veya uğraştırarak yapacağı bir çok şeyi basitçe yapabilirsiniz.Bunlara biraz daha detaylı olarak bakacak olursak,bir sayfada bulunan tüm nesneleri veya sadece belli bir kısım nesneyi renk ,arkaplan resmi,boyut,sayfada bulunduğu konum,sayfa boşlukları yani sağa ve sola olan boşluklardır.

Css kullanarak bütün sayfaların stilleri oluşturabilir.Bu sayede her html sayfasında stil oluşturmaktansa tek bir css dosyası ile bütün web sitesinin stili oluşturulabilir.Bu bize zamandan ,emekten tasarruf sağlar.Daha sonra stili değiştirmek istediğimizde bunu kolayda css dosyasından yapabiliriz.Css dosyası oluşturabilmek için temel olarak html bilgisine sahip olmanız gerekmektedir ve css kodları arasında geçen bazı İngilizce kelimelerinin anlamlarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir