Çölyak Hastalığı Nedir ve Çölyak Belirtileri

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere çoğu kişinin aslında farkında olmadan yaşamını bu hastalıkla devam ettirdiği Çölyak Hastalığından bahsetmek istiyorum.

Çölyak Hastalığı nedir ve Belirtileri nelerdir.

Çölyak bir ince bağırsak alerjisidir. Bu alerji; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içinde bulunan gluten ismi verilen proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek bir hassasiyet göstermesi olarak tanımlanır.

Gluten alerjisi genetik olarak belirlenmiş kişilerde hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. İnce bağırsaklarda villüs denilen parmaksı çıkıntıların yok olması sonucunda alerjinin belirtileri ortaya çıkar.

Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama, yorgunluk, gelişim bozukluğu, kemik erimesi, deri döküntüsü  gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir.

Daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.

Çölyak, kişinin yaşamının herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir.. Çölyak genetik bir hastalıktır. Bazen hastalık bir ameliyat, doğum, hamilelik, viral enfeksiyon yada şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebilir.

Ayrıca Kontrol Et

topuk dikeni nedir

Topuk Dikeni nedir? Tedavisi var mı?

Topuk Dikeni Nedir? Topuk dikeni topukta bulunan kemiğin hemen altında zamanla kalsiyum birikir bu birikmeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir