Çocuklara kitap alışkanlığı
Çocuklara kitap alışkanlığı

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığının Kazandırılması

Çocuklara kitap alışkanlığı
Çocuklara kitap alışkanlığı

Kitap okuma alışkanlığının çocuklukta kazandırılması gerektiğini biliyoruz. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığı edinenlerin genellikle yetişkinlik zamanlarında da kitap okuma davranışını sürdürdüğünü görüyoruz. Kitap okumanın sayısız faydası olduğu gerçektir. Özellikle de çocuklarda hayal gücünün, keşfetme duygusunun gelişmesine katkı sağladığı söylenebilir. Erken yaşlarda kitap okumaya başlayan çocukların kelime hazneleri de gelişir ve duygularını, ne hissettiklerini daha rahat bir biçimde ve daha akıcı bir dille ifade edebilirler.

Çocuğa Kaç Yaşında Kitap Okunmalı?

Hamile olduğunu öğrendiğiniz anda dahi bebeğinize kitap okumaya başlayabilirsiniz. Pek çok uzman görüşü anne karnındaki bebeğin sesleri duyduğu yönünde. Doğduktan sonra bebeğe kitap okumaya devam edebilirsiniz. 1yaşında bebeğe kitap okuduğunuzda renkli resimlerin ve okuduklarınızın ilgisini çektiği gözlemleyebilirsiniz. 2 yaş çocuğu kitap önerilerini dikkate alabilirsiniz. Piyasada özenle yazılmış çocuklara uygun kitapları bulabilirsiniz.

Çocuklara Uygun Kitap Seçimi

Çocuklara uygun kitap seçimi
Çocuklara uygun kitap seçimi

Henüz daha kitap okuma davranışını tam olarak anlamlandıramayan 0-12 ay arasındaki bebeğinize bol renkli, resimli çocuk kitapları alabilirsiniz. Ayrıca yırtılmaz bebek kitaplarından ve kabartmalı bebek kitaplarından yana tercihinizi kullanırsanız bebeğinizin elinde de kitabı rahatlıkla verebilir ve keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk kitaplarının yalın ve anlaşılır bir dilde yazılmış olmasına, konusunun çocuğun belli bir kısmını anlayabilecek şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirme Yolları

Çocuklara kitap okumayı sevdirme yolları
Çocuklara kitap okumayı sevdirme yolları

Çocuğun kitap okumayı sevmesini istiyorsanız önce siz kitap okuma alışkanlığına sahip olmalı ve kitap okumayı sevmelisiniz. Çocuğunuz küçük yaşlarından itibaren sizin kitap okuduğunuzu görmeli. Kendiniz düzenli olarak okurken çocuğunuza da düzenli olarak kitap okuyun. Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bir rutin oluşturabilirsiniz. Mesela çocuklara yatmadan önce kitap okumak son derece uygun bir rutin olabilir. Çocuğunuza yatmadan önce kitap okumanız onun uykuya geçmesini de kolaylaştıracaktır.

 

Çocuk için kitap seçimi yaparken çocuğunuz da sizinle birlikte olmasını ve çocuk kitabı seçimi yapmasını teşvik edebilirsiniz. Böylece kitap okuma sürecine onu da dahil etmiş olursunuz. Tüm bunlarla birlikte çocuğunuzun anlattıklarını, hayallerini ilgiyle ve dikkatli bir biçimde dinlemeniz onun kendisine duyduğu güveni artıracaktır.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir