çin takvimi

Çin Takvimi Nedir Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

ÇİN TAKVİMİ NEDİR? ÇİN TAKVİMİNE GÖRE NASIL CİNSİYET HESAPLANIR?

İnsanlık tarihi kadar eski olan takvimler ve takvim hesaplamaları, günümüzde de sosyal hayatımızdan bir takıp bilimlerin kurallarına kadar oldukça belirleyici bir rol oynamaktadır.  Bu anlamda yazımızda Çin takvimi nedir? Nasıl cinsiyet hesaplanır? Sorularının yanıtını cevaplamaya çalışacağız. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.çin takvimi

Çin Takvimi Nedir?

Çin takvimi nedir? Sorusunu yanıtlamak için öncelikle takvimle ortaya çıkış bilgisinden bahsetmemiz gerekir. Günümüzde dünya genelinde ağırlıklı olarak miladi takvim kullanılmakta ve sosyal hayatı güncel ilişkileri bu takvim belirlemektedir. Ancak özellikle astroloji gibi geçmişe ve geleceğe dönük mistik bilim alanlarında aktif olarak kullanılan farklı takvim türleri de bulunmaktadır. Bu anlamda Çin Takvimi de bunlardan biridir ve Çin Takvimi nedir? Dendiğinde hemen hepimizin aklına ilk olarak burçlar gelir.

Çin takviminin ortaya çıkış noktası 12 hayvan döngüsüdür. Bilinen burçlardan farklı olarak Çin takviminde her yıl bir hayvan ile simgelenmektedir ve dolayısıyla yıllık burçlar söz konusu olur. Bu takvimde yer alan burçlar ise;

 1. Fare
 2. Manda
 3. Kaplan
 4. Ejderha
 5. Tavşan
 6. At
 7. Keçi
 8. Maymun
 9. Horoz
 10. Köpek
 11. Domuz
 12. Öküz

Yaygın olarak kullanılan standart burçların kişisel özellikler üzerinde etkili olması gibi bir durum söz konusuyken, Çin takvimindeki burç kavramına göre yıllık öngörülerde bulunur ve doğacak çocukların cinsiyet hesaplamalarını yapmak da mümkün olabilmektedir.

Peki, Çin takvimine göre nasıl cinsiyet hesaplanır? Bu soruyu yanıtlayabilmemiz için bir takım detay hesaplamalardan haberdar olmamız gerekir. Zira geçmişten günümüze tam 700 yıldır meraklılarınca ve ilgililerince doğacak çocukların cinsiyet hesaplamaları bu takvime göre belirlenebilmektedir.nasıl cinsiyet hesaplanır

Çin Takvimine Göre Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

Çin Kültürü’ne göre erkek ve kadın olarak ifade ettiğimiz iki cinsiyet türü, birbirini ve toplumu tamamlayan, birbirinden güç alan ayrılmaz iki farklı ve aynı zamanda birbirine çok benzeyen iki kavramdır. Bu uyum ve ilişki yine Çin Kültürü’nde Ying Yang olarak ifade edilmektedir.

Bu iki cinsiyet kavramını belirleyen ise, ay ve Güneştir. Ay, güneş ve su, ateş, toprak, metal ve temel gücü içerisinde bulunduran tahta Çin Takvimi’nin ve Çin Astrolojisi ’nin temelini oluşturmaktadır.

Bu bilgilerden hareketle, bu kültürü benimsemiş kadınlar gebelik süreci öncesi yani hamile kalmadan önce bir takım hesaplamalar yaparak, çocuklarının cinsiyetiyle ilgili belirlemelerde bulunabiliyorlar. Peki, Çin takvimine göre nasıl cinsiyet hesaplanır?

Çin takvimine göre nasıl cinsiyet hesaplanır? Sorusunun yanıtını verebilmemiz için öncelikle Çin takvimine göre burcunuzun ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu belirlemeyi, doğum tarihinizle kolaylıkla yapabilirsiniz.

12 adet burç olduğu için, her 12 yılda 1 burçlar kendini tekrarlar. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra, hamile kalmayı planladığınız yaşa bağlı olarak bebeğin doğacağı aya göre cinsiyet belirlemesi yapabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Buna göre durumu basit bir örnekle ifade etmemiz gerekirse, 25 yaşında olduğunuzu varsayalım. 25 yaşındasınız ve 25 yaşınızı yaşadığınız şubat ayı itibariyle hamile kalarak bebek sahibi olmayı planlıyorsunuz. Buradan hareketle Çin takvimindeki hesaplamayla bebeğinizin hamile kalacağı ay itibariyle hangi cinsiyeti taşıyacağını az çok kestirmeniz yaygın inanışa göre mümkün gibi görünüyor.

Vermiş olduğumuz örneğe göre 25 yaşını yaşayan bir kadın Şubat ayı itibariyle hamile kalmayı planladığında doğacak bebeğinin cinsiyetinin erkek olması öngörülüyor.

Söz konusu verilere göre 18 yaş ile 45 yaş aralığında bir gebelik ayı ve doğacak bebeğin cinsiyeti arasında bir ilişkilendirme yapılıyor.

çin takvimi gebelik hesaplama

Peki Çin takvimi doğru çıkmayanlar oluyor mu?

Tabi ki bu takvim sadece tarihte oluşmuş çin takvimine göre oluşturulmuş bir cinsiyet bakma takvimidir. Bu takvim sadece merak açısından eğlence amaçlı kullanılmalıdır. Aksi taktirde o kadar olasılıklar varken nereden bilebilirsiniz bebeğinizin cinsiyetinin ne olacağını öyle değil mi?

Çin takvimi cinsiyet 2019 yılında hali hazırda sadece eğlence amaçlı kullanılabilir, çünkü bebeğinizin cinsiyetini artık erken vakitte öğrenebiliyorsunuz.

Çin takvimi gebelik için önceden cinsiyet ayarlamaya çalışanlar ve buna inananlar için etkilenebilecekleri bir takvimdir.

Nelerden Bahsettik: Çin takvimi gebelik hesaplama, Çin takvimi cinsiyet 2019, Çin takvimi doğru çıkmayanlar, Çin takvimi gebelik planlama, Çin takvimi nedir konularına sırasıyla değinmiş olduk. Umarız çin takvimi hakkında sizleri kısa da olsa bilgilendirebilmişizdir. Kafanızda çin takvimi gebelik hesaplama hakkında bir şeylerin oluştuğunu düşünüyorum. Şimdilik görüşmek üzere hoşça ve mutluca kalın.

 

çin takvimi yaşa göre

 

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik dönemi boyunca neler yemeliyiz veya yememeliyiz? gibi sorulara çok sık rastlanılmaktadır. Yaşantının her döneminde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir