çeri domates nasıl ekilir

Çeri Domates Nasıl Ekilir

Çeri ( cherry ) domates, günümüzde oldukça tercih edilen etli ve lezzetli bir domates çeşididir. Ekimi ve yetiştirilmesi çok basit olan çeri domatesi saksıda bile yetiştirebilirsiniz. Bu yazımızda sofralık domates gurubuna giren ve oldukça lezzetli olan bu domateslerin ekimi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Kısaca çeri domates nasıl ekilir konusunu ele alacağız.

Çeri domatesi saksıda yetiştirmek için iki yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki tohumdan fide elde etme yöntemidir. Diğeri ise çeri domates fidesi ile dikme yöntemidir. Bu iki yolu da dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

Tohumdan Fide Elde Etme Yöntemi ile Çeri Domates Ekme

İlk olarak sahip olduğumuz saksımızın dörtte üçünü toprak ile dolduruyoruz. Daha sonra satın aldığımız çeri domates tohumlarını eşit oranlarda ve birbirlerine çok yakın gelmeyecek şekilde saksımıza seriyoruz.  Üst kapak toprağını çok yoğun geçmeyecek şekilde tohumlarımızın üstüne seriyoruz. Burada, sereceğimiz toprağın bitkisel ve besin değerlerinin yüksek olması domates tohumlarının çıkması açısından oldukça önemlidir. Toprak serim işlemini yaptıktan sonra tohumlarımızın canlılığını kaybetmemesi için ve kısa zamanda yeşerip bir fide haline gelmesi için can suyu dediğimiz sulama işlemi yapmalıyız. Burada yeterli suyun verilmesi oldukça önemlidir. Zira tohumları ilk koyduğumuzda can suyunun bol verilmesi önemlidir. Can suyunu bol bir şekilde verdikten sonra üç günü takiben kesinlikle sulama  işleminin yapılmaması gerekiyor. Bu tohumun çürümesine neden olacaktır. Üç gün sonra veya dört gün sonra sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Çeri Domates Fidesi ile Dikme Yöntemi

Çeri domatesimizi eğer üretici yerlerden fide halinde alıyorsak dikkat etmemiz gerek bazı noktalar vardır. Burada yaprak gözeneklerinin birbirine eşit olarak yansıması ve yaprak renginin aynı şekilde üst taraflarda bulunması çok önemlidir. Yine dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise herhangi bir böcek hastalığının olmaması ve yapraklarda herhangi bir hastalık belirtisinin olmaması son derece önemlidir. çeri domates fidesi nasıl ekilir

Şimdi çeri domatesimizi saksıya dikim işlemine geçebiliriz.  Almış olduğumuz çeri domates fidesini poşetten çıkarttığımızda kökleri saran toprağın dağılmaması önemli bir konudur. Eğer toprak dağılırsa bitki kökü zarar göreceğinden dolayı ölecektir. İyi ve sağlıklı bir sebze fidesi tamamen toprağın etrafını bütün kökler eşit aralıklarla sarmış olduğunu poşetten çıkardığınızda görebilirsiniz. Dikim işlemine geçmeden önce domates fidesinin alt tarafında yer alan toprağın alt tarafında açma yaparsanız eğer toprak kökünün havalanması ve köklerin dikim işleminden sonra daha rahat gelişmesini sağlayabilirsiniz. Dağıtma işleminden sonra saksının orta bölgesini açıyoruz ve fidemizi açtığımız bölgeye yerleştiriyoruz. Toprağın nemli olması önemlidir. Dikimden önce toprağı sulayıp nemlendirebilirsiniz. Fidemizi  dikten sonra mevcuttaki dışarı çıkmış olan toprağı  fidenin etrafına yerleştiriyoruz. Dikim işleminde dikkat edilmesi gereken şey ise fidenin saksının tam ortasında ve dik bir şekilde olmasıdır. Bütün bunları yaptıktan sonra yanda beklettiğimiz kuru toprağı seriyoruz ve elimizle bu kısmı düzeltiyoruz. Son işlem olarak fidemizin canlı kalması, çabuk büyümesi ve kısa zamanda meyve vermesi için can suyu dediğimiz ilk dikim suyunu bol bir şekilde veriyoruz. Üç ve dört gün sonraya kadar sulama yapılmaması önemli bir konudur.

Çeri domates nasıl dikilir veya çeri domates fidesi nasıl ekilir gibi çok önemli bir işlemi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Konuyla alakalı eksik bıraktığımız bir yer varsa veya sormak istediğiniz, bizimle paylaşmak istediğiniz bir şey olursa bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

saksıda biber yetiştiricliği

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları Nelerdir

Yaz aylarını uğurlayışımızla birlikte evimizde ki salata malzemelerinde de eksiklikler başladı. Bu aylarda hala pazardan …

Bir Yorum

  1. Arkadaslar ilk once bildigim kadari ile domates fidesini ekiyoruz fakat yetisme ve buyume esnasinda neden boceklenme veya yapraklarinda kuruma olur bunu cok arastirdim bulammistim fakat sonunda buldum sıgır gubresi veya tavuk gubresi kuruma ve hastalik sebebleriymis ziraat muhendisi geldi ve dediki sadece mumkun derecede organik gubreyi sulandirip damlama ile vermeyi deneyiniz dedi bilginize 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir