Bozcaada’ya Gitmek İçin 8 Neden

Bozcaada günümüzde en gözde tatil yerlerinden biri olarak görülmekte. Sıcakkanlı insanları ve şirin sokaklarıyla tam bir sahil kasabası kıvamında olan ada ziyaretçilerine muhteşem bir tatil imkanı sağlıyor. Son yıllarda mimari yapıların yeniden düzenlenmesi ve aslına uygun restorasyon çalışmalarıyla son derece önemli ve kaliteli turizm tesislerine kavuşan ada, her yıl giderek artan turist talebine rağmen hemen hiç bozulmayan tatil bölgelerimizin başında geliyor. Peki bu şirin ada bizlere neler sunuyor, tatilimizi neden Bozcaada’da geçirmeliyiz?

Bozcaada’ya Neden Gitmeliyiz?

1.Polente Fenerinde Gün Batımı

Rüzgar gülleriyle birlikte mükemmel bir görsel sunan Polente Feneri’ne gitmeden, bu fenerin büyüleyici atmosferinde gün batımını izlemeden Bozcaada’dan sakın dönmeyin. Mükemmel konumuyla gün batımını en etkileyici şekilde izleyebildiğiniz Polente Feneri, etrafındaki rüzgar gülleriyle Bozcaada’nın en önemli sembollerinden bir tanesi.

2. Bozcaada Şarapları ve Bağ Bozumu Festivali

Bozcaada Belediyesi’nin her yıl eylül ayı başında düzenlediği Bozcaada Bağ Bozumu Festivali, yaklaşık 17 yıldır düzenlenen eğlenceli ve kaliteli Anadolu şehir festivallerinden bir tanesi. Son yıllarda BOZTİD, Şarap fabrikaları ve Bozcaada Kaymakamlığı’nın da desteğiyle düzenlenen ve asıl adı Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali’nde 3 gün süren etkinliklerde sayısız konser, resim ve fotograf sergilerinin yanısıra çeşitli eğlence etkinlikleri düzenleniyor. Festival zamanı adada olmak ve etkinliklere şahit olmak ayrı bir keyif.

Bozcaada bağcılık ve şarapçılık açısından çok zengin bir kültüre sahip ender yerleşimlerden biri. Yüzyıllar boyunca kurulan bağlarda zengin bir şarap kültürünün gelişmemesi de beklenemezdi elbette. Meraklıları için gitmeden önce mutlaka şarap fabrikalarını gezmelerini öneriyoruz

3.Akvaryum Koyu

Bozcaada’nın merkezine yürüyerek 1 saat mesafede olmasına rağmen her yıl adanın en gözde koylarından bir olan Akvaryum Koyu, doğal yapısı nedeniyle rüzgardan etkilenmeyen denizi ve tabi ki soğuk sularıyla Bozcaada’nın en önemli koylarından bir tanesi.

4.Ayazma Plaj

Ayazma Plajı adından da anlaşılacağı gibi buz gibi sularıyla Bozcaada’nın en ünlü koyu, ünü o kadar yaygın ki Türkiye’nin en güzel 10 koyu arasında gösteriliyor. Yaz aylarında Şezlong ve yer bulabilmek oldukça zor, ancak yine de diğer pek çok Ege kasabasından çok daha sakin ve nezih bir atmosfere sahip. Ayazma’nın suyu o kadar soğuk ki suya girmek gerçekten cesaret ister.

5. Bozcaada Kalesi ve Sokakları

400 Yıla yaklaşan tarihiyle ve zamanın getirdiği tüm yorgunluklara rağmen Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar gelen Bozcaada Kalesi, adanın genel yapısını daha feribottan inmeden önce size yansıtıyor. Türkiye’de bu döneme kadar gelebilen kaleler arasında belki de en sağlamı olan Bozcaada Kalesi, adanın en önemli sembollerinden biri. Özellikle fotograf meraklılarına mistik fotograf kareleri sunan Bozcaada Kalesi’ni bir de gece izlemelisiniz.

Kendine has modern Rum mimarisine sahip Bozcaada evleri ve zaman içerisinde eski şaraphanelerin ve mahsenlerin orjinaline uygun restore edilmesiyle oluşturulan Bozcaada Otelleri, yeni dönemde adanın ahengini hiç bozmamış. Nadide güzellikleriyle Bozcaada sokaklarında dolaşırken kendinizi evinizin bir odasından çıkıp başka bir odasına giriyormuşçasına rahat ve huzurlu hissedeceğiniz ender yerlerden.

6.Kitesurf İçin En İdeal Noktalardan Biri

Yıl boyunca kesilmeyen esinti ve rüzgarıyla son yıllarda adından söz ettirmeyi başaran Bozcaada, bu alandaki rakipleri olan Alaçatı ve Gökova kadar iddialı. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turistin sadece kitesurf tutkusuyla ziyaret ettiği adada rüzgar sporları için çok uygun ve devamlı bir rüzgar yapısı bulunuyor. Özellikle Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen turistlerin pek çoğu yaz boyunca Bozcaada’da konaklıyor ve tatilleri boyunca bu sporun tadını çıkarıyorlar. Siz de kitesurf yapmak istiyorsanız adada bulunan kurslar sayesinde birkaç gün içerisinde suyun üzerinde bu tutkuyu yaşabilirsiniz.

7. Ekşi Mayalı Ekmek ve Alishiro ile Tanışın

Bozcaada’da mutlaka ziyaret etmenizi istediğimiz mükemmel bir mekan ve butik lezzet kültürünün en modern ve kaliteli temsilcilerinden Alishiro’ya mutlaka uğramalısınız. Eski usul, hani arayıp da bulamadığımız lezzetlerden ekşi mayalı ekmeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Bu sağlık küpü somunların kokusunu hissetmeli ve un çekiminden ekmeğin son haline kadar buğday ve çavdarın geçirdiği evrimi kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Üstelik Alishiro’ya ulaşmak için sadece Bozcaada’ya gitmenize gerek yok, online sipariş de verebilirsiniz ancak Alishiro gün geçtikçe markalaşan yapısıyla mutlaka gezilmesi gereken butik bir ekmek müzesi adeta.

8. Tenedos Kurabiyesi

Bozcaada’nın sayısız lezzetlerinden belki de en çok adaya özgü olanı. Çoğu kişinin bildiği bir nevi Kavala kurabiyesi diyebiliriz aslında. Damla sakızlı, içinde tek bir badem bulunan bir un kurabiyesi olan Tenedos Kurabiyesi, en az Kavala Kurabiyesi kadar orjinal ve lezzetli. Kilosu yaklaşık 40 TL’den satılan Tenedos Kurabiyesi, adaya gelindiğinde tadılması gereken lezzetlerden bir tanesi.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

japonya kiraz çiçeği festivali

Kiraz Çiçeği Festivali – Japonya

Japonya, kiraz çiçeği festivalleri için dünya çapında bilinir. Japonyada, hanami olarak bilinen, kiraz çiçeği festivali Japonya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir