bor nerede çıkarılır

Bor Nerelerde Çıkarılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizin dünyada söz sahibi olduğu madenlerden biri de bor madenidir. Dünya bor madeninin %80’i Türkiye’de bulunur. Peki bor madeni nerelerde çıkarılır, kullanım alanları nelerdir?

Bor Nedir

Bor,periyodik tabloda B simgesiyle gösterilen, atom numarası 5 olan, atom ağırlığı da 10,81 olan metalle ametal arası yarı iletken bir özelliğe sahip olan bir elementtir. Bor, periyodik cetvelin 3A grubunun ilk ve en hafif elementidir.bor nerelerde çıkarılır

Kullanım Alanları

Sahip olduğu özellikler dolayısıyla sanayide çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Her geçen gün kullanım alanı artan bor minerallerinin %10’a yakın bir kısmı doğrudan mineral olarak tüketilirken geriye kalan kısım ise bor ürünleri elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle uzay ve havacılık araçlarında,askeri araçlarda, yakıt alanında, elektronik ve iletişim sektöründe, otomotiv ve enerji sektöründe kullanım alanı bulunan bu madeninin kullanım alanları teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçlar doğrultusunda her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Bor Nerelerde Çıkarılır?

Dünya’daki önemli bor rezervleri Türkiye’Rusya ve ABD’de bulunmaktadır. Ülkemizdeki başlıca bor madeni yataklarımız ise Seyitgazi (Eskişehir), Bigadiç ve Susurluk (Balıkesir), Emet (Kütahya) ve Mustafakemalpaşa (Bursa) yörelerinde yer almaktadır. Bu alanlarda elde edilen ham bor tuzları ise Kırka (Eskişehir) ve Bandırma (Balıkesir) yörelerindeki fabrikalarda işlenip piyasaya sürülmektedir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

ekim alanı geniş ürünler

Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Ürünler

Her köşe cennet misali olan Türkiye, sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla oldukça …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir