Bir Küçük Tuvalet Eğitimi Meselesi

Merhaba sevgili anneler,

Çoğu annenin üzerinde çok düşünüp araştırdığı tuvalet eğitimi hakkında kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve bir nebze de olsa yardımcı olmak adına bugün bu yazıyı yazma gereği duydum.

Kızım şu anda 32 aylık ve ben tuvalet eğitimi vermeye bundan 4 ay önce başladım. Bu süreçte üşüyüp hastalanmaması için sıcak yaz mevsimini tercih ettim. Tuvalet eğitimi için uygun dönem her çocuğa göre değişmekle birlikte 24-36 ay arasında olmalıdır. Ayrıca tuvalet eğitimine hem anne hem de çocuk hazır olmalıdır.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamanız için şu başlıklara bir göz atın 🙂

-Çocuğunuz yürüyebiliyorsa,

-Basit komutları yerine getirebiliyorsa (örneğin; ondan bir şey istediğinizde onu anlayıp size getirebiliyorsa),

-Basit cümleler kurabiliyor ve ne istediğini anlatabiliyorsa,

-Gündüzleri 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,

-24-36 aylık bir dönemdeyse,

-Basit kıyafetlerini kendi çıkarabiliyorsa,

-Belli bir tuvalet rutini oluşmuşsa,

-Altını ıslattığında bundan rahatsız oluyorsa çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazırdır.

Evet, gelelim bizim tuvalet sorunsalımızı nasıl çözdüğümüze.

Kızım 28 aylıkken başladığımız tuvalet eğitimi 3 ay sonunda başarıyla tamamlandı çok şükür:)

Ben ilk 1,5 ay tuvalete alıştırma çabalarımda sadece 1 kez çiş ve 1 kez kaka dışında lazımlığa oturtmayı bile başaramadım:) Tuvalete oturmaya başlangıçta hevesliydi. Hatta onun küçük poposuna uygun klozet adaptörü almıştım. Sonra klozete oturmayı reddetti. Buna karşılık onunla birlikte onun seçtiği bir alıştırma tuvaleti aldık. Başlarda yine hevesle oturuyordu. 5 dk sonunda ”ben yapamıyorum anneciğim” deyip kalkıyordu. Kalktıktan maksimum 2 dk sonra üzerine çişini ya da kakasını yapıyordu. Hooop doğru banyoya temizlenmeye. Hatta bir süre sonra bu rutinden de sıkıldı yıkanmak için banyoya gitmeyi de reddetmeye başladı.Çişli ya da kakalı poposuyla oyun oynuyor,hiç rahatsız olmuyordu. Bu süreç oldukça zordu. Ve hem ben hem de kızım artık yıpranmaya başlamıştık ki ben tuvalet eğitimine ara verip beze dönmeye karar verdim. Ama bu sefer ona sürekli aldığım primayı değil daha kalitesiz bir bez aldım ki poposu rahat etmesin bezden rahatsız olsun diye.Yaklaşık 1 ay sonra bezimiz bitince ona

”Kızım bezin bitti, istersen artık çişini ve kakanı lazımlığına yapabilirsin. Ama istemezsen sana yine bez alaırım ve bez takmaya devam edebilirsin” dedim. Çişini tuvalete yapmanın ne kadar eğlenceli ve rahat olacağını anlatmaya çalıştım. Biraz mırın kırın ederek de olsa yeniden bez almamaya karar verdik. İlk günlerde önceden olduğu gibi lazımlığa oturdu ama kalktıktan sonra üstüne yaptı. Bu şekilde 5. günü bitirmek üzereydik. Akşam kendi kendine kıyafetini indirmiş çişini lazımlığa yapmış ve beni çağırıyordu. Yanına gittiğimde hem mutluluk hem de şaşkınlıktı hissettiğim. ”Anneciğim çişimi yaptım” dedi ve hatta lazımlığın çiş haznesini alıp klozete kendisi döktü 🙂 Ben de ona önceden aldığım stickerlardan verdim odasında istediği yere yapıştırdı.Çişini lazımlığa her yaptığında bu stickerlardan verdim ve özgürce odasının duvarına yapıştırdı 🙂 Çişi geldiğinde beni çağırmıyor kendisi işini hallediyordu artık. Bir anda öğrendi:) Yani ikinci denemede 1 haftada görev tamamdı:)

Tuvalet eğitimine başladığınızda bezi hayatınızdan tamamen çıkarın. Dışarı çıkarken ya da geceleri bez takmayın. Lazımlığını onun kolayca ulaşabileceği bir yerde tutun. Bizim ki sürekli holde duruyor. Onu motive edecek küçük stickerlar kullanabilirsiniz. Kızımda çok işe yaradı.Kendisinin kolayca çıkarabileceği çamaşırlar ve kıyafetler giydirin. Hepinize kolay gelsin, Sevgiler 🙂

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çin takvimi

Çin Takvimi Nedir Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

ÇİN TAKVİMİ NEDİR? ÇİN TAKVİMİNE GÖRE NASIL CİNSİYET HESAPLANIR? İnsanlık tarihi kadar eski olan takvimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir