Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Yaşam 8 Nisan, 00:24'de eklendi

Bilgisayarlarda en çok Windows kullanılıyor sizinde bildiğiniz gibi ve Windows’un bize sağladığı özellikler var. Çoğu zaman bunlar gün yüzüne çıkmamış bilgilerdir. Kullanım kılavuzları okunsa aslında daha iyi olur. Şimdi sizleri çoğu zaman yanlışlıkla keşfedilen bir özellikle tanıştıracağım. Yerine göre çok işe yarayabilir. Bahsedeceğim konu “ ekran görüntüsü alma “ çoğunuz bu ne demek bilmiyorsunuzdur. Şuan monitörünüzde ne varsa onu resmetmenize, ekran görüntüsü alma denir. Bir nevi ekran görüntünüzü kopyalıyorsunuz ama kopyalamak yetmez. Bu işlemi yine klavyenizde anlam veremediğiniz tuş ile yapacağız.

 

Klavyenizin sağ üst tuşlarından sola doğru gelmeye başlayın ve “Print Screen”  diye bir tuş ile karşılaşacaksınız. Bu tuşa basarak ekran görüntünüzü kopyalamış olursunuz. Şimdi ise bu kopyaladığınızı aktarmanız lazım. Bunun içinde masa üstüne gelin ve sağ tıklayın, ardından “ yeni “ sekmesine gelin “ bit işlem , resim “ dosyası oluşturun. Ondan sonra ise “ CTRL+V “ ile kolayca ekran görünüzü alın.

 

Bu kadar basit bir işlem aslında. Bu birazda bize klavyedeki her tuşu kurcalamamız gerektiğini anlatıyor ve her tuşun bir işe yaradığını.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

mahmut koca 09 Haziran 2013

Küçük bir şey gibi gözükebilir ancak bilmediğiniz zaman büyük bir sorun haline geliyor.Bilmeyen arkadaşlara faydalı olur