Bilgisayara Localhost Kurulumu Nasıl Yapılır, Neden Localhost ?

Web Tasarım 28 Şubat, 19:33'de eklendi

Merhaba arkadaşlar, öncelikle Asp yi anlatmadan önce asp kullanacak arkadaşlar için kendi bilgisayarında olmazsa olmazı Localhostun kullanımı anlatacağım.

Neden Localhost?

Asp çalıştırmanız için ya bir sunucuya yada kendi sunucunuza (localhost) ihtiyaç duyulmaktadır.

Çünkü HTML veya benzeri sayfalarda web sayfası direkt olarak bir web tarayıcı tarafındanişlenir ve kullanıcıya ulaşır,Asp veya Php ve benzeri sistemlerde web sayfaları sunucunuz tarafından işlenip kullanıcıya öyle sunulur. Yani sizin sayfanızda yazdığınız kodların sadece html tagları kullanıcılarınıza ulaşır.

İsterseniz Başlayalım :)

iis7Öncelikle windows bir işletim sistemine (Xp,wista,windows 7 v.b.) ve iyi kötü çalışır bir durumda bir pc ye sahip olmanız gerekmektedir :)

Şimdi sırasıyla başlayalım ;

1-) Başlat-Denetim Masası-Program Ekle Kaldır ve açılan sayfada Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır ‘ı tıklıyoruz.

2-)IIS seçeneğini seçip ileri tıklıyoruz.

3-)Sizden bilgisayarınızda kullandığınız lisanslı yazılımınıza ait CD yi isteyecektir,cd yi takıp devam ediyoruz ve 1 dk içerisinde IIS kurulumu tamamlanmış oluyor.

4-)Yapmanız gereken Bilgisayarınızdan C ye girip oradanda İnetpub ve alt klasör olan wwwroot klasörüne girmektir, burda sizin web sitenize ait dosyaları atacağınız dizindir.

5-)Localhostu deneyelim; adres çubuğuna http://locahost veya 127.0.0.1 yazıp localhostumuzdaki default olarak yüklenen IIS ye hoşgeldiniz yazısıyla karşılaşıyoruz :D

Birsonraki yazımızda localhost ayarlarını yapacağız…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.