Bebekleri Hastalıklardan Koruma Yolları
Bebekleri Hastalıklardan Koruma Yolları

Bebekleri Hastalıklardan Koruma Yolları

Bebekleri Hastalıklardan Koruma Yolları
Bebekleri Hastalıklardan Koruma Yolları

Oldukça narin ve hassas bir yapıya sahip olan bebeklerin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için hastalıklara sık yakalanmaları son derece normaldir. Özellikle de hava geçişlerinin sık görüldüğü sonbahar ve kış mevsimlerinde gribal enfeksiyona yakalanan bebek ve çocukları sık sık görüyoruz. Bu durumda anne babaların en çok merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği sorulardan biri de “bebeklerin bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?” olmaktadır.

Peki, bebeğinizin hastalıklara daha az yakalanması için siz neler yapabilirsiniz? Pek çoğumuzun da bildiği gibi bebeklerde hastalıkları önlemek hastaneye gitmekten, ilaç kullanmaktan çok daha kolaydır. Gözünüz gibi baktığınız bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için birkaç noktaya değinmek gerekirse;

Anne Sütü ve Beslenmenin Bebek Sağlığında Etkisi

Anne sütü hastalıklara karşı en önemli koruyuculardan biridir. Tüm uzmanların da hem fikir olduğu üzere siz de eğer mümkünse iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz. Anne sütünün bebeklerin gelişimine olan olumlu katkısı pek çok bilimsel araştırmanın konusu olmaya devam etmektedir.

Bebek ve çocuk beslenmesi sağlıklı bir gelişim için oldukça önem arz etmektedir. Meyve, sebze, protein ve tahılları çocuğunuzun beslenme programına dahil edin  ve şeker içeren gıdalardan, abur cubur dediğimiz paket gıdalardan elinizden geldiğince uzak tutmaya çalışın. Sağlıklı bir bebek beslenme programı ile uzun vadede bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

-Uzmanlar bebek aşılarını yaptırmanın da oldukça önemli bir koruyucu etkisi olduğundan bahsediyor.

Bebekler ile Dışarda Vakit Geçirmek

Anne Sütü ve Beslenmenin Bebek Sağlığında Etkisi
Anne Sütü ve Beslenmenin Bebek Sağlığında Etkisi

-Çocukların ve bebeklerin hasta olmaması için temiz ve havadar bir ortamda vakit geçirmelerine özen göstermek gerekir. Havasız ve kapalı alanlarda hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğunu unutmamalısınız. Özellikle güneşli ve ılık günlerde mutlaka çocuğunuz ile park gezintileri yapmaya çalışmalısınız. Eğer uygun yaşta ise çocuğunuza dışardan geldikten sonra mutlaka ellerini yıkaması gerektiğini öğretmelisiniz.

Çocukların terlemesi ve gereğinden daha sıkı giydirilmesi de hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

-Sizin tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz gribal rahatsızlığa yakalandıysa ya da farklı bir hastalık geçiriyorsa bol su içirmeye ve dinlendirmeye özen göstermelisiniz. En önemlisi de çocuk doktoruna ne zaman gitmeniz gerektiğine doğru karar vermeli ve doktora götürmek için geç kalmamalısınız.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çin takvimi

Çin Takvimi Nedir Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

ÇİN TAKVİMİ NEDİR? ÇİN TAKVİMİNE GÖRE NASIL CİNSİYET HESAPLANIR? İnsanlık tarihi kadar eski olan takvimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir