Bebeklerde Pişiği Nasıl Önleyebiliriz?

Anne Bebek, Sağlık 7 Mayıs, 22:39'de eklendi

pisik_icin_pudra_kullanmayinMerhaba Sevgili Anneler,

Bebeklerin idrar ve dışkısı hassas ciltlerinde tahrişe neden olur. Bu nedenle bezi sık değiştirilmelidir. Alt değiştirmede alkol ve sabun içeren temizleme mendilleri kullanılmamalıdır. En ideali bebeğin kirlenmiş altını
su ve bebek sabunu ya da şampuanıyla yıkamak ve sonrasında kurulamaktır. Alternatif olarak ılık suyla ıslatılmış pamuk kullanılarak da temizlenebilir. Pamukla temizleme sırasında bebeğin cildine bastırılmamalı yumuşak hareketlerle silinmelidir. Bebeğin altı açıldığında 10-15 dakika açık bırakılarak cildinin hava alması sağlanmalıdır. Günümüzde çocuk sağlığı uzmanları talk pudrası kullanımını önermiyorlar. Bunun yerine vazelin gibi yağlı bir krem kullanılarak idrar asidinin cilde teması büyük ölçüde engellenebilir. Bebeğin bezi çok sıkı bağlanmamalı ve alt bezinin üstüne sızdırmayı önlemek için sentetik giysi veya külot giydirilmemelidir.

Pişik kremleri pişik oluştuktan sonra kullanılmalı ve pişik kremlerine rağmen 3-4 günden sonra geçmeyen pişiklerde doktorunuza başvurmalısınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.