bebek ayakkabısı nasıl olmalı

Bebek Ayakkabısı Nasıl Olmalı, Ne Zaman Alınmalı?

HAYATA İLK ADIMLAR

Anne-babalar bebeklerinin ilk adımını atacağı o günü heyecanla bekler. Yürüme zamanı bebeğe göre farklılık gösterse de bebekler ilk adımını genellikle 11-18 ay arasında atar. Anne-babalar da bebeklerinin ilk yürüyüşünü gördükten hemen sonra, hatta bazen daha yürümeye başlamadan vitrinlere göz gezdirmeye başlar. Ebeveynlerin birbirinden şirin, rengarenk, cicili bicili ayakkabılar arasından seçim yaparken aynı zamanda en doğru ve sağlıklı ayakkabıyı seçmesi gerekiyor. Çünkü doğru ayakkabı seçimi yürümeye başladıkları andan itibaren bebeklerin ayak sağlıkları için büyük önem taşıyor.

Çocuğun yürümesinin ilk zamanlarında yanlış ayakkabı giymesi basış bozukluklarına neden olurken buna bağlı olarak çabuk yorulma, sık ayak bileği burkulması ve düşme gibi problemler yaşatabiliyor; ayrıca yanlış ayakkabı seçimi çocukta ayak, bacak ve bel ağrısı da yapabiliyor. Çocuklarda kaslar tam olarak gelişmediğinden ve ayak kavisinde yağlanma olduğundan üç yaşına kadar düztabanlık görülebiliyor; çocukların üç yaşındayken bir uzman kontrolünden geçerek ortopedik bir problemi olup olmadığına bakılması tavsiye ediliyor.bebek ayakkabısı ne zaman alınmalı

AMAN DÜŞMESİN

Yürümeye yeni başlamış bir bebek için doğru ayakkabı seçimi onun çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki ayak sağlığı için büyük önem taşıyor. Bebeklerin ayakları yumuşak ve esnek olduğundan yanlış ayakkabı giydirme sonucu ortaya çıkan anormal baskılar kalıcı deformitelere sebep olabiliyor. Bebek ayakkabısında ayakları olabildiğince serbest bırakacak rahat modeller tercih edilmeli. Ayakkabının içinde rahat eden ayak, daha sağlıklı bir şekilde büyür. Yeni yürümeye başlayan çocukların mümkün olduğunca fazla çıplak ayak, çorap veya yumuşak patiklerle gezmesi tavsiye ediliyor. Ayakkabı giydirilecekse de bunun yumuşak, geniş tabanlı ve ayağın rahat hareket etmesine olanak verecek yapıda olması gerekiyor.

OKUL DÖNEMİNDE AYAKKABI SEÇİMİ

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra üç yaşa kadar olan dönemde ayakları çok fazla terlediğinden ayağa nefes aldıracak sağlıklı materyallerden üretilmiş ayakkabılar tercih edilmeli. Yine bu dönemde anne-babalar çocukları için boğazlı, yumuşak tabanlı ve hafif ayakkabılara yönelmeli. Yumuşak taban ayağın rahat etmesini sağlarken hafif ayakkabılar da yürümeyi kolaylaştırır ve çocuğun yorulmasını önler. Bebek ayakkabılarının tabanının 1 cm’yi geçmemesi, topuğun yüksekliğinin ise 5-7 mm. arasında olması gerekiyor. Çocuklar özellikle erken çocukluk döneminde çok hareketli olduğundan estetikten çok ayaklarının rahatlığı gözetilmeli. Ayrıca bu dönemde çocukların ayakları çok hızlı büyüdüğünden ayakkabıların sık sık kontrol edilmesi ve küçüldüğü takdirde hemen yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

Okul çağındaki çocuklarda ise ayakkabı konusunda sağlığın yanı sıra farklı işlevlere uygunluk ve estetik gibi faktörler devreye giriyor. Özellikle okul çağında ayaklar tüm gün ayakkabı içinde kaldığından kaliteli materyalden yapılmış hava aldıran ayakkabılar seçilmeli. Bu, ciltte mantar oluşmasını engellerken nemi, oksijeni ve ısısıyla ayak için sağlıklı ve dengeli bir ortam oluşturur.

Okul çocuğuna ayakkabı alırken bot tipi ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Botlar ayak bileğini daha iyi kavrar. Ayrıca sağlıklı bir ayakkabının ayaktaki ağırlık taşıma noktalarına uygun, onları bozmadan ayak kemerinin esnemesini sağlaması da gerekiyor. Ön ayak bölümü ayak tarağının sıkışmayacağı kadar geniş olmalı, ancak çok bol olmasından da kaçınılmalı. Çocuk ayakkabılarının esnek, rahat, hafif, kolay giyilip çıkartılabilen ve kaymaz tabanlı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çin takvimi

Çin Takvimi Nedir Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

ÇİN TAKVİMİ NEDİR? ÇİN TAKVİMİNE GÖRE NASIL CİNSİYET HESAPLANIR? İnsanlık tarihi kadar eski olan takvimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir