bebek ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli

Bebek Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Doğru ayakkabının önü yuvarlak ve geniş olmalı ve çocuğun ayak parmakları ayakkabıya değip rahatsız etmemeli. Çocuk ayakkabısı için önemli olan bir diğer özellik ise ayakkabının yumuşak bir materyalden üretilmiş olması. Sert, kalın ve ağır ayakkabılar çocukların ayaklarını ve bacaklarını yoracağı gibi deformitelere sebep olabiliyor. Yürürken topuk ve parmak ucuna ağırlık verildiğinden ayakkabının esnek olması özellikle çocuklarda ayak sağlığı için önem taşıyor. Ancak ayakkabının ön kısmı esnekken topuk kısmının yanlış basmaları önlemek amacıyla sert olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu özelliklere dikkat edilerek seçilen ayakkabılar ayak kemiklerinin doğru gelişimine yardımcı oluyor ve vücut dengesini de sağlayarak çocuğun doğru bir duruş ve yürüyüş alışkanlığı kazanmasını sağlıyor. Doğru ayakkabı seçimi çocuklarda çok sık görülen ayak bileği burkulmalarını da önlüyor. Bunun yanı sıra nasır ve tırnak batması gibi oluşumları da engelliyor.bebek ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz

BEBEK AYAKKABISI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

» Çocuğunuza ayakkabı alırken mutlaka ona deneterek alın. Ayak numarasından yola çıkarak alacağınız bir ayakkabının ona küçük gelme ihtimali yüksek olacaktır, çünkü o minik ayaklar inanamayacağınız bir hızla büyür.

» Çocuğunuz ayakkabıyı mağazada ilk denediğinde kendisini rahat hissetmeli. “Zamanla genişler” düşüncesiyle ayakkabı almayın.

» Her iki ayağına da mutlaka denetin, çünkü iki ayağın büyüklükleri tam olarak eşit olmayabilir.

» Ayakkabı alışverişini akşamları yaparsanız daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Çünkü ayaklar öğleden sonra şişmeye başlar.

» Çocuğunuz ayakkabıyı giydiğinde ayağı ile ayakkabı arasında 1 cm’lik bir boşluk olmasına dikkat edin. Bu boşluk ne çok az ne de çok fazla olmalı, her iki durum da çocuğunuzu rahatsız edecektir.

» Doğru ayakkabının önü yuvarlak ve geniş olmalı ve çocuğun ayak parmakları ayakkabıya değip rahatsız etmemeli. Çocuk ayakkabısı için önemli olan bir diğer özellik ise ayakkabının yumuşak bir materyalden üretilmiş olması.

» Özellikle okul çağında ayaklar tüm gün ayakkabı içinde kaldığından kaliteli materyalden yapılmış hava aldıran ayakkabılar seçilmeli. Bu, ciltte mantar oluşmasını engellerken nemi, oksijeni ve ısısıyla ayak için sağlıklı ve dengeli bir ortam oluşturur.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çin takvimi

Çin Takvimi Nedir Nasıl Cinsiyet Hesaplanır?

ÇİN TAKVİMİ NEDİR? ÇİN TAKVİMİNE GÖRE NASIL CİNSİYET HESAPLANIR? İnsanlık tarihi kadar eski olan takvimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir