Basit 5 volt Usb Şarj Cihazı Yapımı Dinamo İle

Basit 5 volt Usb Şarj Cihazı Yapımı Dinamo İle

Merhaba arkadaşlar  bu yazımda sizlere dinamo ile (step motor) elektrik üretip bunu da usb ile 5 volt şarj devresine dönüştürmek.

Öncelikli olarak elektrik üretiminde kullanacağımız motor step motor. Neden bu derseniz elimde bu vardı. Daha sonra kullanacağımız devre ve elemanları.

Buradaki ilk adım alternatörden gelen alternatif akımı doğru akıma çevirmek. Bunun için köprü diyot ile AC akımı DC akıma çeviriyoruz.

Yalnız step motorda 2 kablo değilde 4 kablo olduğu için 2 adet köprü diyot yapıp bunların çıkış uçlarını birleştirip buradan DC akım aldım.

Yaptığım devre 60 ve üstü devir çevirmede sabit 5 volt alıp ortalamada 600 ma akım almaktayım.Yani çok zorda kalındığında elektrikler kesildiğinde telefonunuzu 5-10 dk el ile çevirip hiç yoktan açılır duruma getirebilirsiniz. Buradaki step motor alternatörü yerine 6-7 voltluk bir solar panel bağlayıp güneş panelide yapabilirsiniz.

Şeması;

kopru-diyot-sarj-aleti-icin

 

Şimdi buradaki şema ile AC akımı DC ye çevirdik. Burada yaptığım denemelerde step motoru dk da 60 veya üstü devir çevirmede ortalama 10-12 volt elde ediyorum. Bu benim için yeterde artar bile.

5 volt usb şarj devresi usb charge circuits step motor dinamo yapımı

Daha sonra 7805 entegresi ile gelen 5 volt ve üstü gelen voltajı bu entegre ile 5 volta sabitleyip dişi usb çıkışa bağlayıp şarj aletimizi yapıyoruz. Tabiki bir devreye ihtiyacımız var .

7805 usb regülatör devresi

 

 

usb şarj cihazı devresi

 

 

Üçüncü şema iphone için.Şarj devresi şeması

 

Devre şeması da aşağıdaki gibi;

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

kuantum bilgisayar ile bilgisayar farkları

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır? Kuantum bilgisayarları, Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından bile dile getirilmiş, herkesin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir