salatalık nasıl yetiştirilir

Balkonda Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

BALKONDA SALATALIK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Yaşam koşuşturmacası içerisinde, doğa ve doğaya dair faaliyetler hemen herkesin kaçış noktasıdır. Modern hayatın sunmuş olduğu betonarme sistemden yorulan insanoğlu, kendilerine ait dünyalarını renklendirmek için, bir takım doğa faaliyetlerine girişebilir. Bu bazen hafta sonu yapılacak bir kaçamak, bazen de minik bir saksı içerisinde üretilecek doğal ürünlerdir.  Siz de yaşamın rutininden sıkıldıysanız ve bir değişiklik arıyorsanız, balkonunuzda bir şeyler yetiştirerek biraz da olsa ferahlayabilirsiniz. Belki bir domates belki de bir salatalık çekirdeğinden yetiştireceğiniz ürünle mutlu olabilirsiniz. Peki, balkonda salatalık nasıl yetiştirilir? Detaylar yazımızda.

balkonda salatalık yetiştirme

Balkonlarda Minik Bahçeler!

Son dönemlerde saksıda ürün yetiştiriciliği birçok insan için huzur veren ve oldukça revaçta olan bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler yaşam karmaşasından birazda olsa uzaklaşmak ve kendi yetiştirdikleri ürünleri görmek ve tatmak için böyle bir yöntem izliyor.

Balkonların eski soğuk havasını da dağıtan bu gibi faaliyetler huzurlu bir ev dekorasyonu içinde oldukça etkili. Minik bir alanın yeterli miktarda mini mobilyayla bezenip, bir de üzerine sizin tarafınızda üretilen ürünlerle zenginleştirildiğini, süslendiğini düşünün. Güneşin yönüne ve güneş ihtiyacına göre konumlandırılmış renkli saksılarınız… Şahane değil mi?

salatalık nasıl yetiştirilir

Birçok insan bu durumun şahane olduğunu düşünüyor ki, kısa bir yürüyüşe çıktığınız bir akşamüstü, balkonları gözlemlerseniz bu bahsettiğimiz uygulamayı kendi bütçesine, zevkine ve ihtiyaçlarına göre yapan insanları görebiliyorsunuz.

Balkonlarda ürün yetiştiriciliği denince akla gelenler genelde çiçek türleri olabiliyor. Yaşadığınız yerin iklim özelliklerine dayanıklı rengârenk çiçekler özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte gözde bir hal alıyor. Bu bitkiler mevsimlik olabileceği gibi, çok yıllık olarak ifade edilen uzun ömürlü balkon bitkileri de olabiliyor. Her çeşit renk sardunyalar, tavşankulakları, son dönemlerin ilgi çeken hobi ürünlerinden kaktüsler, sukulentler ve daha niceleri… İstediğiniz şekilde hazırlanan mini bahçeler…

Bazılarımız balkonlarında oluşturacakları mini bahçelerde, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket etmek ister. Tüketebilecekleri sezonluk meyveler ve sebzeler yetiştirmek tercihleri olabilir. Hatta uygun ortam yaratıldığında minyatür ağaçlar bile yetiştirilebilir. Bu anlamda tercihe bağlı olarak balkonunuzda yetiştireceğiniz sebzenizin ya da meyvenizin yetiştirilme koşullarını bilmeniz yeterli bir durumdur.

Balkonlarda özellikle salatalık gibi kolay yetişebilen ve çabuk ürün veren bitkilerin yetiştirilmesi, eğer bunu ilk kez yapıyorsanız hevesinizin artması için de oldukça etkili olacaktır. Balkonda salatalık nasıl yetiştirilir? Sorusunun yanıtını gelin hep birlikte verelim.

hıyar yetiştirme

Balkonda Salatalık Yetiştirmenin Püf Noktaları

Balkonda salatalık nasıl yetiştirilir? Sorusunun yanıtı aslında oldukça basit olacak.  İki farklı şekilde balkonda salatalık yetişmeniz mümkündür.

Tohumdan salatalık yetiştirmek istiyorsanız, aktarlardan ya da tohum satıcılarından yetiştirmek istediğiniz salatalık cinsinin tohumunu elde etmeniz gerekiyor. Tohumunuzu aldıktan sonra, minik bir kap içerisine ilk olarak bu tohumun yeşillenmesini bekleyeceksiniz. Bir anlamda fide yetiştirip sonrasında uygun koşullarda hazırlanmış alana geçiş sağlayacaksınız. Sizlere oldukça işlevsel ve farklı bir önerimiz olacak. Sabah kahvaltısında tüketeceğiniz yumurtanın kabuğunu tohumu yetiştirmek için fide olarak kullanabilirsiniz. Sonraki süreçte bu yumurta kabuğu ile doğrudan saksıya ekip yapabilirsiniz. Ekmeden önce yumurta kabuğunu avucunuzda sıkarak çatlatmayı ihmal etmeyin. Yumurta kabuğunuzla gömdüğünüz salatalık bitkiniz bu sayede ihtiyaç duyacağı kalsiyumu yumurta kabuğundan alarak çok daha verimli olacaktır.

Fideniz beklenen boyuta geldikten sonra, uygun büyüklükte bir saksı içerisine bahsettiğimiz şekilde yerleştirin. Salatalık bitlisi sarnıcı ve yayılmacı bir bitkidir. Balkonun içerisinde yayılmasını istemiyorsanız, kullanacağınız birkaç bitki destek çubuğu ve hatta tavandan sarkıtacağınız kalınca bir pi yardımıyla dikey büyüme göstermesini sağlayabilirsiniz. Hava sıcaklığına göre toprağı nemli tutacak bir sulamayla diğer sebzelere göre çok daha erken ürün veren salatalıklarınızı toplayıp tüketebilir manzarasına bakıp huzur bilebilirsiniz.

 

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir