bakır nerelerde çıkarılır kullanım alanları nelerdir
bakır nerelerde çıkarılır kullanım alanları nelerdir

Bakır Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

BAKIR NERELERDE ÇIKARILIR, KULLANIM ALANLARI  NELERDİR?

Bakır  çok eski dönemlerden buyana kullanılmış olan ve günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle hemen her alanda çok fazla tercih edilen bir metal türüdür. En önemli özelliği, elektrik enerjisini iletmesi ile beraber birçok alandan da olmazsa olmaz metallerdendir.

Bakır nerelerde çıkarılır, kullanım alanları nelerdir? Doğada bulunan yaklaşık 200 civarı mineralde bakır bulunmaktadır. Bakır  doğada, metalik, oksitli mineraller, kompleks mineraller ve sülfürlü mineraller  şeklinde yer almaktadır. Oksitli bakır mineraller, malahit, azurit, kuprit, tenorit ve brokantit  şeklinde sıralanmaktadır.

Bakır üretilen ülkelerde, bakır  için işletilebilecek minimum tenör % 0,25  civarındadır. Ancak metalin doğrudan saf hale getirilmesi %99 oranında hereksiz gang  minerallerinin de  aynı işlemlerden geçmesi gerekeceğinden  ekonomik açıdan pek mümkün değildir.

kpss coğrafya bakır
kpss coğrafya bakır

Bakır Kullanım Alanları

Bakır nerelerde çıkarılır, kullanım alanları nelerdir? Sorumuza  birkaç örneklendirme yapabiliriz;

a) Elektrik: Kablo, güç jeneratörleri, motor, trafolar, elektronik ürünler, ev aletleri gibi

b) Kontrüksüyon ve endrüstriyel: Isıtma, ısı kazanları, havalandırmalar, su tesisatları, çatı malzemelerinde ve metal işlerde kullanılmakta

c) Genel mühendislik alanları: Makine parçalarında, kimya alanlarında, ölçüm cihazları gibi

d) Ulaşım alanları: Otomobillerin radyatörlerinde, ısıtıcı malzemeleri, gemi sanayisinde ve hayvancılık sektöründe kullanılmaktadır

Bakır  iletken bir madde olması sebebiyle elektrik enerjisi alanlarında kullanılmaya halen devam etmektedir.  Gelişen teknoloji ile beraber bakır kullanım alanları daha de genişlemeye devam edecektir.  Bakır hem yüksek genleşme katsayısına sahip bir metal hem de ısı iletkenliği çeliğe göre beş kat daha fazla olmasından dolayı  kolay bir malzeme değildir. Bakır nerelerde çıkarılır, kullanım alanları nelerdir?  Dendiğinde  bakır ile ilgili kullanım alanları, bu şekilde  öne çıkmaktadır.

Bakır Nerelerde Çıkarılır?

Bakır metalinin en çok çıkarıldığı ülkelerden biri Amerika’dır.  Şili, Çin, Peru, ABD,  Kongo Demokratik Cumhuriyeti,  Avusturalya, Rusya gibi ülkeler başı çekmektedir.

Ülkemizde bakır çıkarılan yerler bulunmaktadır. Bununla ilgili çalışmaları MTAG Müdürlüğü, KBİ, Etibank ve özel sektör aracılığı ile yürütülmektedir. Türkiye’de en çok bakır üretimi doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere  iki büyük bölgede çıkarılmaktadır. Bakır tencere tava gibi malzemelerde kullanılırken, elektrik sanayisinde de başrolde yer almaktadır. Artvin, Kastamonu, Elazığ, Rize  gibi illerimizde çıkarılmaktadır.

kpss bakır kullanım alanları
kpss bakır kullanım alanları

Konular: kpss coğrafya, kpss coğrafya ders notları, kpss coğrafya konuları, kpss coğrafya konu anlatımı, bakır nerelerde çıkarılır, bakır kullanım alanları

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir