araba yakıt tüketimi nasıl hesaplanır

Araba Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır? Oto Yakıt Tüketimi

ARABADA YAKIT TÜKETİMİ NASIL HESAPLANIR?

Mevcut şartlar içerisinde kullandığımız araçlar, bir anlamda ‘elimiz, kolumuz’ olabiliyor. Kullanmış olduğumuz araçları tercih etmemizde birçok sebep bulunuyor. Bazen aracın görüntüsü, bazen dayanıklılığı, markası hatta rengi ve takip eden süreçte aracın el değiştirmesine imkân sağlayan ikinci el satış piyasası etkili olabilir. Ancak ülkemiz koşullarında bir aracın tercih edilme nedeni, kesinlikle aracın yakıt tasarrufu sağlayıp sağlayamamasıdır. Peki, arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Bu sorunun yanıtını yazımızda siz değerli okuyucularımız için araştırdık. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

yakıt tüketimi nasıl hesaplanır

Arabada Yakıt Tasarrufu

Araçların tercih edilmelerinde en önemli etkenlerden biri, şüphesiz aracın kullanım esnasında harcadığı yakıttır. İhtiyaçlarımızı giderirken, olabildiğince ucuza mal etme ve maksimum fayda sağlamayı hedeflediğimizden olabildiğince tasarruflu ürünler seçeriz.

Araçların yakıt harcama durumu, motorlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yakıt tüketimi; bir aracın kilometre başına harcadığı yakıtın litre cinsinden hesaplamasıdır.

Yakıt tüketimini etkileyen motor özelliklerinin yanı sıra farklı ölçütler de vardır. Bu ölçütler;

  • Lastiklerde bulunan basınç
  • Motor yağına rutin olarak yapılması gereken bakım
  • Aracın seyir halindeyken doğru viteste kullanılması
  • Seyir halinde korunan sabit hız
  • Aracın türüne göre belirlenen doğru yakıtın kullanılması
  • Klima kullanımı
  • Gereksiz yük taşıma

Belirttiğimiz bu etkenlere aracınızı kullanırken dikkat etmeniz, yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Peki, arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?  

araba yakıt hesaplama

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Yapma

Herhangi bir arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Sorusunun yanıtını verebilmek için, alınan yakıt ve gidilen mesafenin ne bir biçimde bilinmesi gerekir. bu bilgileri netleştirdikten sonra, yakıt kısmında hesapladığımız sayısal veriyi gidilen mesafeye bölerek, km başına harcanan yakıtı bulabilirsiniz. Hesabı netleştirmek adına basit bir örnek vermemiz gerekirse;

Araç için alınan yakıtın, 200 TL olduğunu varsayalım. Aldığımız bu yakıtla 800 km kadar bir yol mesafesine gidildiğini varsayalım. Böyle bir durumda arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz.

200 TL / 800 km = 0,25 TL olarak kilometre başına yakıt harcaması hesaplamasına ulaşılacaktır.

Böyle bir durumda arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?  Sorusunun yanıtını bulmuş oluruz.

Araçlarda satış bilgisi olarak 100 km üzerinden hesaplanmış tüketim bilgileri ifade edilmektedir. Böyle bir veriyle de arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Sorusuna yanıt verilebilir. Böyle bir durumda da yakıt tüketimi hesaplaması şu şekilde yapılabilir;

Bir aracın 100 km’lik yol katettiğin de 6 litrelik bir yakıt tüketimine ihtiyaç duyduğunu varsayalım. Bu noktada aracın, yakıt türünün litre cinsinden tutarını bilmemiz gerekir. Vereceğimiz örnekte aracın kullandığı yakıtın litre fiyatının 3,75 TL olduğunu varsayalım.

100 km’de 6 lt yani 3,75 x yani 100 km’de 22,5 TL harcadığı bilgisine ulaşırız.

Söz konusu araç; 22,5 TL / 100 km = 0,225 TL 1 km’de harcadığı miktar olarak karşımıza çıkar. Daha net bir ifadeyle söz konusu araç km başına ortalama 0,23 kuruşluk bir yakıta ihtiyaç duyacaktır.

araba yakıt tüketimi nasıl hesaplanır

Siz de sahip olduğunuz ya da olacağınız araçla ilgili yakıt ölçütlerini temel alarak tercihte bulunuyorsanız, arabada yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Sorusuna yanıt arıyorsanız verdiğimiz hesaplama yöntemleriyle ortalama verilere ulaşmanız ve bekletiniz doğrultusunda tercih yapmanız mümkün olacaktır.

ARABA YAKIT TÜKETİMİ FÖRMÜL İLE HESAPLAYIN

Bu sayede bütçenize uygun bir biçimde araç tercihleri yapabilir, çıkacağınız seyahatlerde tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra belirttiğimiz ölçütlere dikkat ederek, sahip olduğunuz aracın tasarrufunu sağlayabilir, minimum yakıt harcamasıyla maksimum sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Aracınızdan maksimum verim almanın ve yakıt tasarrufu sağlamanın en önemli yollarından biri de kesinlikle rutin bakımlar konusunda hassasiyet göstermektir.

 

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir