Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur

Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur?

Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur?

Antioksidan, vücut hücreleri tarafından üretilebildiği gibi, daha çok gıdalardan alabileceğimiz bir grup kimyasal maddedir. En çok C vitamini ve E vitamini içeriğini içerisinde barındıran besinlerden antioksidan alabilir.

Vücudumuzu ister istemez tahrip ederiz. Bunu sadece yaşayarak bile yapabiliriz. Vücudumuzun tahrip olma özelliği olduğu için savunma mekanizmasını güçlendirici, savunma direncini arttırıcı gıdalar tüketmeliyiz. Bun en iyi sağlayan madde antioksidan olduğu içinde antioksidan özelliği barındıran besinler vücut direncini arttırıp, vücudumuzun tahribini azaltmaktadır. Sonuçta zaman ilerleyip biz yaşlandıkça vücudumuzda yaşlanmakta ve eski halinden yavaş yavaş eser kalmamaktadır. Farkında olmadan maruz kalınan toksit maddeler, cildi tabakasını bile tahrip ederek karbon monoksit gibi zararlı gaz oluşumların başlangıcına sebep olur. Bu durumunda en basit anlatımı; yaşlanma süreci başlıyor diye adlandırılabilir. Bitkiler sayesinde de bu süreyi geciktirebilir ya da yavaşlatabiliriz.  Dengeli beslenerek de antioksidan alabilir vücut direncimizi arttırabiliriz. Ayrıca kozmetik sektörünün gelişmesi sayesinde antioksidanı sadece besinlerden alma dönemi de geride kaldı. Birçok kozmetik markası özellikle E vitamini açısından zengin bakım kremleri üreterek ve bunu doğal ürünlerle yaparak antioksidan bakımını kremlerle yapabilme fırsatı verdi.

İŞTE ANTİOKSİDANLAR VE BULUNDUKLARI MEYVE VE SEBZELER

KATEŞİNLER: Siyah çay ve yeşil çay.

RESVERATROL: Üzüm,  yaban mersini, kızılcık.

C VİTAMİNİ: Portakal, limon, kivi, kuşburnu, biber, brokoli, Greyfurt.

E VİTAMİNİ: Buğday tohumu, badem, çekirdek(ayçiçeği)

ANSTOSİYANİNLER: Mürdüm eriği, karadut, yaban mersini, vişne, böğürtlen

ELAJİK ASİT: Nar, üzüm, çilek, kiraz

LİKOPEN: Domates ürünleri, karpuz, kayısı, pembe greyfurt

LUTEİN: Brokoli, ıspanak, karalahana, kivi, kırmızı üzüm

POLİFENOL: Yeşil çay, yaban mersini, erik, elma, çilek, soya

KUVERSETİN: Elma, kırmızı soğan

SELENYUM: Patates, yumurta

GLUCOSINOLATES:  Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir