anne ve bebek emzirme

Anne Sütünü Arttıran ve Azaltan Faktörler

Sağlıklı olan ve bebeğini düzenli bir şekilde emziren anneler günlük 400 ile 1000 cc arasında bir süt miktarı ile bebeklerini beslemektedir. Ancak annelerin süt miktarlarının artmasını ya da azalmasını sağlayan bazı faktörler bulunur. Bu faktörlere bağlı olarak artıp azalabilen süt miktarları, sütün bebeğin sağlığı için büyük öneme sahip olduğundan dikkat edilmesi gereken bir miktarlardır.

Anne Sütünü Azaltan Faktörler

Bebek sağlığı için oldukça önemi olan anne sütü günlük hayatta meydana gelebilecek kimi durumlara bağlı olarak azalma gösterebilir. Geçici olarak gösterilen bu durumdan kurtulmak için anne sütünü azaltan faktörlerin ne olduğu bilinmeli, böylece saptanan faktör ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Anne sütünü azaltan faktörlerin;

  • Yoğun stres,
  • Halsizlik ve yorgunluk,
  • Dönemsel hastalıklar,
  • Seyrek emzirme alışkanlığı,
  • Doğum kontrol hapları gibi ilaçlar,
  • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar.

Olduğundan söz edilebilir. Bu faktörlerin eğer azalmasına etki ettiği saptandığında ortadan kaldırılmaya çalışılması gerekir.

Anne Sütünü Artıran Faktörler

Kadınlar doğumun ardından bazı hormanal değişikliklere girerler. Bunun neticesinde vücutta süt üretimi başlar ve dışarıdan herhangi bir erken ya da rahatsızlık dâhil olmadığı sürece bu üretim belirli bir süre devam eder. Kimi durumlarda yeterli gelmeyen anne sütü bebek sağlığını olumsuz etkileyeceğinden süt yeterliliğini azaltan faktörlere dikkat edilmesi ve sütü artırıcı faktörlere yönelinmesi gereklidir.

Anne sütünü artıran faktörlerin ise;

  • Düzenli beslenme,
  • Psikolojik durumun iyi olması,
  • Maruz kalınan zararlı maddelerden kurtulmak,
  • Göğüslerdeki sorunlardan arınmak.

Olarak sıralanabilir. Daha çok düzenli bir beslenme ve uyku düzenine sahip olan annelerin daha çok süt üretimi yaptığından söz etmek mümkün olacaktır. Bu nedenle bu faktörler göz önünde tutularak bebek sağlığı için daha düzeni yeme alışkanlıkları edilmeli ve zararlı olan tüm etkenlerden kurtulmak gereklidir. Ayrıca obezite gibi sorunların da süt miktarının azalmasında doğrudan etkili olduğundan bahsetmek gerekir. Anne adaylarının hamilelikten önce kilo vermeleri süt üretiminin çok daha fazla olmasına katkı sağlayacaktır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

pişik kremi pişik tedavisi

Pişik Kremi nedir? Nasıl kullanılır?

PİŞİK KREMİ NEDİR? BEBEK VE YETİŞKİNLER İÇİN PİŞİK KREMLERİ Hemen hemen büyükten küçüğe herkesin zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir