Alfa Ne Demek?
Alfa Ne Demek?

Alfa Ne Demek?

Günlük yaşantınızda anlamını bilmediğiniz kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda internete girerek arama motorunuzdan kelimenin ne anlama geldiğini arayabilirsiniz. Sitemiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Sayfamızda merak ettiğiniz birçok kelimenin anlamına yer veriyoruz. Bu yazımızda sizlere alfa ne demek sorusunun cevabını vereceğiz.

Alfa, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde Yunan alfabesinin ilk harfi olarak tanımlanmıştır. Türkçedeki “a” harfi gibi okunmaktadır. Yunanca ’da ön ek olarak kullanıldığında o kelimeyi olumsuz yapmaktadır. Bu durum Türkçede sosyal kelimesinin başına a harfi ekleyerek asosyal kelimesinin türemesi gibidir. Bu kelimenin sözlükteki ikinci anlamı Kuzey Afrika’da ve İspanya’da yetişen ve kağıt, ip, halı yapımında kullanılan bitkidir.

Alfa Kullanımı

Matematik ve geometride bu harf çok sık kullanılır. Özellikle geometride açı gösteriminde karşımıza çıkmaktadır. Sayısal karşılığı bilinmeyen açılara alfa, beta, gama gibi harfler verilerek hesaplama yapılır. Zooloji biliminde de bu kelime kullanılmaktadır. Hayvanlar içerisinde kararlar alan, diğer hayvanlara liderlik edenler alfa olarak adlandırılır. Dişi ve erkek birlikte çift olarak da bu görevi üstlenebilirler. Şempanzeler topluluklarında alfa olarak kabul ettikleri şempanzeye baş sallama gibi özel davranışlar sergilerler. Alfa şempanze yolda önden yürür, meydan okumalarda diğer şempanzeler kenara çekilerek saygılarını gösterirler. Benzer bir durum köpekler arasında da vardır. Yemek bulunduğunda önce onun yemesi sağlanır. Bazı durumlarda köpekler sadece iki alfa köpeğin çiftleşmesine izin vermektedir.

Günümüzde bu kelimenin gençler arasında kullanıldığını duyabilirsiniz. Instagram, twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda da denk gelebilirsiniz. Eski bir kelime olmasına rağmen son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlamıştır. Bu kelime lider tanımlamasına uyan kişiler için kullanılır. Bazı insanlar duruşları ve karakteristik özellikleri nedeniyle diğerleri üzerinde baskındır. Toplu karar alınırken son sözü söylerler. Bahsi geçen kişi o işi iyi yapıyor da denebilir. Farklı şartlarda nasıl davranması gerektiğini biliyordur. Kadın erkek ilişkilerinde bu kelimenin kullanıldığını görebilirsiniz. Baskın karakteri olanlar için kullanılır. Cümleyi anlamca daha zengin yapmaktadır.

Bu yazımızda sizlere alfa ne demek sorusunun cevabını verdik. Siz de artık bu kelimeyi cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan en yeni içeriklerden haberdar olmak için takipte kalın!

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

en zehirli yılanlar

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere dünyanın en zehirli 10 yılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir