İkinci el alırken nelere dikkat edilmeli

2. El araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Merhaba otomobil severler,

Yaşadığımız modern hayatta araba neredeyse zaruri bir ihtiyaç haline dönüştü.

50 ye yakın marka içerisinden bir araba seçmek bir hayli zor olmakla beraber alınan arabanın kalitesi ve temizliği de ayrı bir seçim noktası.

“0” kilometre alınan araçlarda çok nadirde olsa fabrikasyon hatası olsa da yeni araba alan kişi daha rahat olacaktır.

Çünkü aracın ilk sahibi kendisidir.

O zaman ikinci (2.) el araç alırken nelere dikkat edilmeli ?

Öncelikle alınacak arabanın yaşına göre değerlendirme kriterleri belirlemeniz gerekiyor.

10-13 yaş ve üstü araba için boya , değişen ve km değerlendirmesinde biraz esnek olunabilir. Çünkü yaş ilerledikçe trafikte bulunduğu süre ve risk artacağı için kaza geçirme ve km yükselmesi de doğru orantılı olarak artacaktır.

Değerlendirmemizi 10 yaş ve altı için yaparsak;

Öncelikle arabada değişen olup olmadığına dikkat edilmeli. Bu ne demek, aracın herhangi bir kazadan dolayı bir parçasının değişmesi.

Bir araba da illaki değişen olur ancak bu kazanın şiddetine göre dikkate alınır. Eğer aracın şasisine gelecek kadar zarar vermiş bir kazada, örneğin sol kapı değişmiş ve direklerde hafif hasar var ise bu aracın fiyatını azaltacaktır ve siz ucuza alsanız dahi satarken sıkıntı yaşayacaksınız.

Yada sadece sürtmeden dolayı kapı sacı veya çamurluk değişmişse bu çok sıkıntı yaratmaz ama aracın öncesini gösterecek kanıtları da görmenizde fayda var.

Diğer bir husu Boya; Boya fazla abartılmamak kaydıyla olabilir. Piyasa ağzıyla bel altı vs. Ancak komple boyalı bir aracıda alırken 10 kere düşünmenizde fayda var.

Aracın kilometresi önemli. Yılda ortalama 15000-20000 km yapılacak şekilde hesaplayabilirsiniz.

Aslında bunların hepsini bir kenara koyup yanınıza iyi bir ustanızı (Motor, kaporta vs) alıp aracınızı baştan aşağı kontrol ettirmektir.

Sizin gözünüzle görmek farklı, usta gözüyle görmek farklı.

Çünkü usta bir aracın kilometresine baktığında onun orjinal kilometre olup olmadığını , direksiyon, vites, koltuk, göğüs ve pedalardan anlayabilir.

Kaporta boyasının diri olup olmadığını hem gözle hemde ölçüm cihazıyla daha rahat görür.

Ustanıza gösterdikten sonra sigorta ve kasko şirketlerinden şasi numarası veya plaka ile kaza sorgulaması mutlaka yaptırın.

En son muayene kağıdındaki kilometresini kontrol edin. Eğer bakımları serviste düzenli olarak yapıldıysa oradan sorgulatın.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir